Site En Üstü 970px #RA1
23 Kasım 2017, Perşembe

Yaratıcılıkta Mekan Etkisi Var mıdır?

Yaratıcılıkta Mekan Etkisi Var mıdır?

Yaratıcılıkta en önemli faktörlerden birinin mekan olduğunu düşünen Tayland hükümeti, Bangkok’ta devlet kontrolünde bir yaratıcılık geliştirme merkezi açıldı.

İdema Haber' in yazısına göre;

Tayland Yaratıcılık ve Tasarım Merkezi (TCDC), Bangkok’ta bulunan ve toplumdaki yaratıcı düşünceye ilham vermek ve ülkenin yaratıcı ekonomisini ilerletmek misyonuyla kurulmuş bir devlet kurumudur. Merkez bir adet tasarım kütüphanesi, bir adet materyal kütüphanesi ve ortak çalışma alanı gibi geniş hizmetler sunmaktadır. Ayrıca mekanda makyaj alanı, sergi alanları ve atölyeler de bulunmaktadır.

Tayland merkezli mimarlık bölümü departmanı halen gelen TCDC Tayland’ın yaratıcı inkübatörü misyonuna cevap vermeyi amaçlıyor.

Bir mekanın yaratıcılığı güçlendirmesi insanların birbirine bağlarını kuvvetlendirebileceği, olayları tartışabileceği ve birlikte çalışabileceği bir alanın yaratılmasıyla ilgilidir. İnsanlar birbirlerine ilham vermek için birbirlerinin yaptıkları etkinlikleri görebilmelidir. Yeni ve bilinmeyen olayların gerçekleşmesine izin veren, yeniden programlanabilir olma özelliği taşıyan bu mekan çeşitli ilham kaynaklarıyla kitaplarla ve dijital medya ile toplumu iç içe geçiren sergileriyle yaratıcılığı her daim zinde tutuyor.

İnsanların birbirlerinden ilham almaları için merkezdeki dolaşım ağı da çok rahat. Mekanların çoğunda mimari tasarım departmanı, hareketli mobilyalar ve ayarlanabilir sistemler ile her duruma uygulanabilir esnek ve çeşitli yaratıcı faaliyetlere olanak tanınıyor.

Kaynak: http://www.idemahaber.com/yaraticiligi-gelistirmede-bulundugumuz-mekanin-etkisi-var-mi/

Editör: Şhr. Blg. Pln. İpek Moroğlu


mekan Tayland yaratıcılık inşaport ipejo