Site En Üstü 970px #RA1
18 Şubat 2018, Pazar

Öğrenci Çalıştayı: Doğanın İzi

Öğrenci Çalıştayı: Doğanın İzi

Kavaklıdere: Doğanın İzi’ başlıklı lisans öğrencilerine yönelik çalıştay, Ankara’nın planlama tarihi ve kentsel gelişiminde doğal varlıkların yeri ve bu varlıkların kent yaşamı için önemini hatırlatmayı amaçlamaktadır.

korumasemp2017.org' un haberine göre;

1960’lı yılların sonunda neredeyse yok olan Kavaklıdere’nin izinde bir yürüyüşle, kentin yeşil sürekliliği ve doğa-yapılı çevre ilişkisi tartışılacak, hatırlanacaktır.

 

Çalıştay, Botanik Parkı’nda, kentin açık ve yeşil alanlarının planlama geçmişi içerisindeki evrimi ve bugünkü mekansal yansımalarına dair yapılacak olan kısa bilgilendirme ile başlayacaktır. Ardından yine Botanik Parkı’ndan başlayarak, Seğmenler Parkı, Kuğulu Park ve Tunus Caddesi’nde devam eden yürüyüş süresince Kavaklıdere’nin izini ararken, parklar ve caddelerdeki bitki varlığı gözlemlenecektir.

İki günlük çalıştay süresinde katılımcılardan, yürüyüş sırasında yaşadıkları deneyimleri  ve öğrendiklerini görsel ya da yazılı sunum araçlarıyla (eskiz, fotoğraf, çizim, video, metin vb.) aktarmaları beklenmektedir.

Çalıştay sonucu üretilen çalışmalar, 26-27-28 Ekim 2017 tarihlerinde

TED Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan sempozyumda sergilenecektir. ‘Kavaklıdere: Doğanın İzi’ yürüyüşü, kopan ya da koparılan kent ve doğa ilişkisini sempozyum katılımcıları ile yeniden irdeleyecektir.

 

Çalıştaya katılmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki başvuru formunu

18 Ekim 2017 tarihine kadar doldurmaları gerekmektedir. Çalıştay kapsamında katılımcıların şehirlerarası ulaşım ve konaklama harcamalarına yönelik bir bütçe ayrılmadığından dolayı, Ankara dışından başvuracak öğrencilerin bu durumu göz önünde bulundurmaları beklenmektedir.

Gezi

Gürkan Alpsoy - Kırsal Çevre Derneği

Yürütücüler

Arş. Gör. Duygu Cihanger Ribeiro

Arş. Gör. Faruk Sarıhan

Arş. Gör. Nihan Oya Memlük Çobanoğlu

Arş. Gör. Sezen Savran Aslan

Başvurmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz: https://www.korumasemp2017.org/kavaklidere

Kaynak: https://www.korumasemp2017.org/kavaklidere

Editör: Şhr. Blg. Pln. İpek Moroğlu


Kavaklıdere Ankara Doğanın İzni çalıştay inşaport ipejo TED Üniversitesi çalıştay