Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi

Kamu İhale Sözleşmelerinde Tahkimin Tercih Edilmesine İlişkin Düzenlemeler Yayımlandı!

Kamu İhale Sözleşmelerinde Tahkimin Tercih Edilmesine İlişkin Düzenlemeler Yayımlandı!

ISTAC'tan yapılan açıklamaya göre, Kamu İhale Kurumu'nun (KİK) İhale Uygulama Yönetmeliklerinde değişiklik yapılmasına dair düzenlemeleri 30 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Kamu İhale Uygulama Yönetmeliklerinde yapılan değişiklik, 30.12.2017 tarihli Mükerrer Resmi Gazetede yayımlandı. Bu değişiklik, ilanı veya duyurusu 19.01.2018 ve sonrasında yapılan ihaleler sonucunda imzalanan kamu ihale sözleşmelerinden doğacak uyuşmazlıkların, İstanbul Tahkim Merkezi Tahkim Kuralları uyarınca çözümlenebilmesinin önünü açtı.

Bu değişiklik sonucunda sadece yabancı istekliler ile değil yerli isteklilerle de imzalanan kamu ihale sözleşmelerinde İstanbul Tahkim Merkezi tahkimi tercih edilebilecek. Böylelikle kamu ihale sözleşmelerinde doğacak uyuşmazlıklar uzman kişilerce, az masrafla ve en çabuk şekilde bağlayıcı olarak çözümlenecek.

Yabancı yatırımların ülkemize gelmesini kolaylaştıracak bu düzenleme, bürokratların ve kamunun hızlı çözüm ve etkin ihtiyacını karşılayacak. Yabancı tahkim merkezlerine ödenen yüksek yargılama masraflarını da son verecek bu değişiklik, ülke ekonomimizi her anlamda olumlu yönde etkileyecek.

Türkiye’nin tahkim merkezi olan ISTAC, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hukukçularımıza tahkim eğitimlerine devam ederek kamunun ISTAC tahkiminden yararlanması için 2018’de de etkin şekilde çalışmaya devam edecek.

Kamu İhale Kurumunun konuya ilişkin duyurusuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kaynak: https://istac.org.tr/kamu-ihale-sozlesmelerinde-tahkimin-tercih-edilmesine-iliskin-duzenlemeler-yayi

Editör: İnş. Müh. Onur Serkan KAYA


Kamu İhale Sözleşmeleri Kamu İhale Sözleşmelerinde Tahkimin Tercih Edilmesine İlişkin Düzenlemeler Resmi Gazete İNŞAPORT