Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi

New York Petrol Devlerine Dava Açıyor

New York Petrol Devlerine Dava Açıyor

ABD'nin en kalabalık kenti olan New York, aşırı hava koşulları ve deniz seviyesindeki yükselme sebebiyle 5 büyük petrol devini mahkemeye veriyor.

milliyet.com.tr'den Mehmet Can KÖMÜRCÜ'nün haberine göre;

İklim değişikliği sadece Dünya ekosistemini etkilemekle kalmıyor ve ayrıca yerel yönetim ve dev şirketleri de karşı karşıya getiriyor. İşte bunun son örneklerinden biri de ABD'nin New York kentinde yaşanıyor.

New York kent yönetimi BP, Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhilips ve Shell'i küresel ısınma ve iklim değişikliğine sebebiyet vermekten dava etmeye hazırlanıyor.

Yönetim bunun sebebini bu beş şirketin yıllar boyunca gezegene verdiği zarar sebebiyle New York'un olumsuz etkilenme ihtimali olarak açıklıyor. Buna göre New York kenti iklim değişikliği sebebiyle büyük zararlar görecek. Bu sebeple kent, zararları en aza indirgemek için masrafları beş şirketle paylaşmak istiyor.

Sanayi Devrimi'nden bu yana fosil yakıt üreticileri sera gazı etkisini artıran en büyük oyuncular. Üretimle beraber tatlı gelen para küresel iklim değişikliği sebebi ile acı acı çıkacak gibi görünüyor.

New York yönetimi davayı kazanırsa ayrıca 5 milyar dolar fon almaya da hak kazanacak.

New York'un bu adımı bir ilk. İklim değişikliğinden olumsuz anlamda etkilenecek başka kentler de tıpkı New York gibi sorumluları dava edebilir.

Anlaşılan o ki önümüzdeki dönemlerde kentler sanayi devlerine karşı davalarına epey bi' şahit olacağız. Kim bilir belki İstanbul bile sanayi devlerine dava açar.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/new-york--petrol-devlerine-iklim-degisikligi-sebebiyle-dava-aciyor-mola-6

Editör: Jeo.Müh. İbrahim Hakan DEMİRKAN


İklim NewYork BP EXXON Chevron ConocoPhilips Shell Küresel Dünya Petrol