Site En Üstü 970px #RA1
17 Aralık 2017, Pazar

800 Milyon Liralık Yeni Metro

800 Milyon Liralık Yeni Metro

İstanbul, Seyrantepe Alibeyköy hattına 823 milyon liralık yatırım ile metro yapılacak.

businessht.com' un haberine göre;

İstanbul'a Seyrantepe Alibeyköy cep otogarı arası yeni metro geliyor.

Çed süreci başlayan proje 823 milyon 472 bin TL yatırımla hayata geçirilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilecek olan Seyrantepe Alibeyköy cep otogarı Kağıthane, Sarıyer ve Eyüp ilçelerini kapsıyor.

6,8 kilometre uzunluğundaki hat 3 istasyondan oluşuyor. Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Metro Hattı, halihazırda işletilmekte olan Yenikapı-Hacıosman-Seyrantepe (M2) metro hattının devamı olarak planlanıyor.

Seyrantepe Alibeyköy metro hattı güzergahı Kağıthane’de mevcutta bulunan Seyrantepe istasyonundan başlıyor Hamidiye Mahallesi’nden Alibeyköy Cep Otogarı ve Eyüp ilçesinde bulunan Çırçır istasyonundan geçiyor. Hat, Çırçır İstasyonunda yapım aşamasındaki Kabataş-Mahmutbey Metrosu(M7) ile, Alibeyköy Cep Otogarı istasyonunda ise yapım aşamasındaki Eminönü-Alibeyköy tramvayı ile entegre olacak.

Çed süreci başlayan Seyrantepe Alibeyköy Cep Otogarı metro hattının inşaatına Çed gerekli değildir kararının alınmasının ardından başlanması planlanıyor. 

SEYRANTEPE İSTASYONU

Seyrantepe-Alibeyköy Cep Otogarı Raylı Sistem Metro Hattının ilk İstasyonu .Bu istasyon Sarıyer ilçesi sınırları içinde yer alan ve çok kullanılan raylı sistem hatlarından olan Yenikapı- Hacıosman (M2) metro hattının önemli istasyonlarından biri. Seyrantepe İstasyonu (M2) metro hattına Sanayi Mahallesi istasyonundan ayrılan tüneller ile bağlanıyor. Mevcut işletmede git-gel olarak çalışan Sanayi-Seyrantepe Hattı, Seyrantepe-Alibeyköy hattı bittiği zaman Yenikapı-Alibeyköy olarak normal işletmeye geçecek.

Hattın yaklaşık 300 metre kuzeybatısında Galatasaray Spor Kulübü için yapılan stadyum (Türk Telekom Arena) ve 200 metre güneyinde Polis Lojmanları bulunuyor. Ulaşım bu istasyon üzerinden yapılıyor. Hat bu istasyonda İstinye-Kağıthane metro hattı ile entegre olacak.

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/guncel/haber/1734498-istanbul-a-800-milyon-liralik-yeni-metro

Editör: Şhr. Blg. Pln. İpek Moroğlu


metro İstanbul Alibeyköy Seyrantepe Sarıyer Yenikapı Galatasaray Spor Kulübü Türk Telekom Arena inşaport ipejo Türkinşa