Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi

İmar Kanunu Değişecek

İmar Kanunu Değişecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; 2017' de yürürlüğe giren imar yönetmeliğinin ardından, imar haksızlıklarını ve açıklarını ortadan kaldırmak için imar kanunu hazırlandığını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konu ile ilgili olarak, "Önümüzdeki günlerde zaten herkes bu mücadeleye şahit olacak. Planlama tek elden yapılır. Neresidir o tek el, belediye meclisleridir." diye konuştu.   

Bakan Özhaseki, düzenlenen 2017 yılı değerlendirme toplantısında basın mensuplarının sorusunu yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul'da yatay mimarinin uygulanması noktasındaki talimatları anımsatılarak, bu konuda yürütülen çalışmalara yönelik soru üzerine Özhaseki, şehirlerde özellikle gayrimenkuller ve konutlarla ilgili dönüşümün, en zor dönüşüm şekli olduğuna dikkati çekti.   

İMAR 5 KATI GEÇMEYECEK

Şehirlerde eskiden yapılmış planlar üzerinden haklar oluştuğunu, iyi niyetli alım satımlar geliştiğini ve bunları birdenbire geriye doğru çekemediklerini aktaran Özhaseki, "Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız da bu kötü gidişi gördüğü için ısrarla bundan sonra eğer yeni bir planlama yapılıyorsa, hele hele kamu eliyle yapılıyorsa 5 katı asla geçmesin. Belediyeler yeni alan açıyorsa 5 katı geçmesin, yeni bir imar adası ortaya çıkmışsa, yeni bir planlama varsa ve bir takım hukuki sonuçlar doğurmuyorsa, hukuki sonuç doğuracaklara çok ilişilemiyor, yine orada '5 katı geçmesin.' emri var. Doğrusu bizim de çok hoşumuza giden bir emir. Hepimiz yerine getirmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.   

İMAR KANUNU İLE NELER DEĞİŞECEK

Özhaseki, "İmar Kanunu'nda bir takım değişikler de 2018 yılı içerisinde gündeme gelecek. Neler gelecek? Elimle kaleme aldığım, tek tek yazdığımız bazı konular var. Parsel bazlı yoğunluk artışları artık yasaklanacak. Belediye Meclisi oturup Ahmet efendinin parseline 5 kat, yanındaki 5 katlı parsele de 25 kat veremeyecek. Böyle bir şey yok. Yapılamaz, bu adalet duygusunu da sarsıyor. İşte bu imar yasalarını bir taraftan Mecliste kanun haliyle milletin önüne koyacağız, bir taraftan da bizim yazdığımız yönetmeliklerle devam ettireceğiz." dedi.  

Özhaseki, imardaki kanuna veya yönetmeliklere aykırı davrananlar olması durumunda dilekçeyle mahkemeye müracaat edilip, alınacak kararlarla bütün yanlışlıkların engelleneceğini bildirdi. 

Kaynak: http://www.insaatderyasi.com/imar-kanunu-ile-neler-degisecek-7372h.htm

Editör: Şhr. Blg. Pln. İpek Moroğlu


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar kanunu imar yönetmeliği inşaport ipejo gayrimenkul kat artışı imar adası Mehmet Özhaseki