Site En Üstü 970px #RA1
23 Kasım 2017, Perşembe

Kanal İstanbul ile Sona Adım Adım..

Kanal İstanbul  ile Sona Adım Adım..

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında “En büyük hayalim, hûlyam” olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul projesinin çalışmaları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıyla birlikte yoğun bir şekildedevam ediyor. Etüt çalışmaları uzun süredir devam eden Kanal İstanbul Projesi’nin ihalesi için 2018 yılının ikinci yarısı düşünülüyor. İşte İstanbul’un çehresini değiştirecek olan Kanal İstanbul Projesi hakkındaki son gelişmeler.

Tuvimer.com' un haberine göre;

Kanal İstanbul Güzergahı Çalışmaları Yoğunlaştırıldı

Kanal İstanbul nereden geçecek? sorusuna da yanıt veren sistem pek çok katmanı kullanıcılara sunuyor. Özellikle 3.Havalimanı çevresinde başlayarak Küçükçekmece Gölü’ne kadar ilerleyen Kanal İstanbul Projesi güzergahında hummalı çalışmalar sürüyor. Marmara Denizi, Karadeniz ve Ege denizindeki suyun akış rejimi incelendi. Bununla birlikte ÇED etki analizine ilişkin değerlendirmeler yapılırken Kanal İstanbul içerisinde bulunan sondajların önemli bir bölümü tamamlandı. Etüt çalışmaları konusunda ilerleme kaydedilirken Kanal İstanbul Projesi için fizibilite raporu hazırlanacak ve kamulaştırma süreciyle ilgili olarak ihale dosyası tamamlanacak.

 

Kanal İstanbul Arsa Fiyatları Artış Gösteriyor

 

Projenin açıklanmasıyla birlikte Kanal İstanbul Arsa Fiyatları  da yukarıya doğru bir tırmanış içerisinde olduğu rahatlıkla söylenebilir. Özellikle Kanal İstanbul güzergahı netleştikçe bölgedeki gayrimenkul hareketleri de tavan yapmış durumda. Arz-Talep dengesine bakıldığında Kanal İstanbul satılık arsa ve iş yeri fiyatları yatırımcı açısından oldukça cazip görünüyor. Özellikle projenin geçiş güzergahında bulunan Sazlıdere Barajı ve çevresindeki ilçeler ilk olarak akla gelen yerlerin başında geliyor. Sazlıbosna arsa fiyatları ve Dursunköy’de satılık arsa yatırımcıların radarına girerken ortalama metrekare fiyatlarını https://tapusor.com ekranından görüntüleyebiliyorsunuz. Son 3 aylık süreç ile 24 aylık süreç kıyaslandığında fiyatlardaki artış oranı gözle görünür bir şekilde artıyor.

Seçilen alanın göstediği özellikler genel olarak yatırım açısından değerlendirilebilecek alanlarda bulunmaktadır. Bu tarz alanlarda geçmişe yönelik değişiklikleri incelemek önemlidir. Bu nedenle yatırım puanının yüksek olması yatırım açısından tercih edilebileceği sonucunu doğurabilir.

 

Karadeniz ile Marmara arasında yaklaşık 43 kilometre uzunluğunda olacak olacak Kanal İstanbul’da girişi için Karadeniz’de 3. Havalimanı’nın batısı planlanıyor. Kanalın son bulacağı yer ise Marmara’da Küçükçekmece Gölü… Genişlik için çalışma yapılan kanalın gemi büyüklüğüne göre 500 veya 600 metreyi bulacağı düşünülüyor.

Kaynak: http://haber.tuvimer.com/kanal-istanbul-projesi-basliyor/

Editör: Şhr. Blg. Pln. İpek Moroğlu


Küçükçekmece Gölü ÇED Kanal İstanbul Projesi inşaport ipejo RTE arsa fiyatları yatırım odakları rant