Site En Üstü 970px #RA1
17 Aralık 2017, Pazar

6 KATTAN FAZLA YÜKSEKLİKLE BİNA YAPILMAYACAK

6 KATTAN FAZLA YÜKSEKLİKLE BİNA YAPILMAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en son yaptığı basın açıklamasında şehirlerin silüetleri ve yüksek binalar konusunda sınırlamanın talimatını verdi.

Mimarihaber.net sayfasından Berat ERÇELEBİ haberinden alıntıdır:

Açıklamanın birinci derecede muhatabı Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı olurken, belediyelere de yatırımcılara da seslenen Erdoğan, artık en fazla 6 katlı bina yapılabileceğini belirtti

Atv kanalı ana haber bülteninde paylaşılan bilgilere göre inşaat sektörünü yakından ilgilendirebilecek bu konu görülen o ki uzun süre gündemi meşgul edecek.

İmar , şehircilik ve mimari anlamında geleneksel mimari anlayışımızın yatay mimari yönünde olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bundan böyle en fazla 5+1 katlı binalar yapılabileceğini ifade etti.

Şehirlere ihanet tartışmasının bir neticesi olabilir!

Yerel yönetimlerdeki başkan değişiklikleri, siyasi iktidarın bir rejenerasyon çalışması olarak yorumlansa da bu girişimlerden biri daha mimari ve şehircilik kapsamında getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan verdiği talimatname içerisinde yüksek katlı bina yapılabilecek alanları minimuma indirirken, mevcut yüksek katlı binaların da traşlanacağının sinyallerini verdi.

Yatay mimarinin önümüzdeki günlerde daha fazla teşvik edileceği bir genelgeyi kısa bir süre zarfında Çevre Ve Şehircilik Bakanlığından paylaşabiliriz.

30.09.2017 Tarihli planlı alanlar tip imar yönetmeliği’nin hazırlanmasındaki amaçlardan birisi de hatırlarsınız yatay mimariyi teşvik etmek bahçe mesafelerini azaltmak ve yeşil alanların artışını sağlamaktı.

 

Kaynak: http://www.mimarihaber.net/2017/12/02/en-yuksek-6-katli-bina-yapilabilecek

Editör: MERVE AKPAK