Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi

Aydın Boysan Eserleri

Aydın Boysan Eserleri

Türkiye' nin önemli mimar ve gazetecilerinden olan Aydın Boysan imzası taşıyan yapılar.

Businessht' nin haberine göre;

Bulunduğu her ortamda muhabbetiyle kalabalıkları etrafına toplayan Aydın Boysan, 63 yaşından sonra yazarlığa başlamış, geçen 30 yılda 47 kitaba ve sayızı gazete makalesine imza atmış olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti'nin yetiştirdiği en önemli mimarlar arasındaydı.

1945 yılından 1999'a kadar aktif olarak mimarlığa devam eden Boysan, Mimarlar Odası'nın kurucuları arasında yer aldı. İlk eseri Hakkâri Vilayet Konağı'ndan sonra sayısız esere imza attı. 55 yılda 15 milyon metrekare bina tasarlayan Boysan'ın eserlerinden bazıları: 

1) HÜRRİYET MEDYA TOWERS

Hürriyet Medya Towers, Aydın Boysan tarafından 2000'lerin başında tasarlandı. Bir süre hizmet veren bina 2012'de, arsasının Nurol GYO'ya 125,5 milyon dolara satılmasının ardından yıkıldı. 

2) SÜTLÜCE'DEKİ ARÇELİK BİNASI VE ARÇELİK ÇAYIROVA FABRİKASI 

93 yaşında aramızdan ayrılan Boysan, Arçelik'in iki önemli fabrikasına da imza atmıştı: Sütlüce ve Çayırova. 1955 yılından bu yana kullanılmakta olan Arçelik Sütlüce tesislerinin yenileme projesini 2003'te mimar Emre Arolat üstlendi. Bina şu a  n genel müdürlük olarak kullanılıyor. 

3) GEBZE'DEKİ NASAŞ ALÜMİNYUM TESİSLERİ

1969'dan 1998'e kadar faaliyet göstermiş sanayi kuruluşu Nasaş'ın Gebze'deki tesisi de Aydın Boysan'ın eseri. Şirket, İmar, Garanti, İş ve Emlak Bankası'na olan kredi borçlarını ödeyemedikten sonra iflas etti. 

 

4) ECZACIBAŞI BİNASI

Boysan'ın Levent'te yaptığı Eczacıbaşı'nın yerinde bugün,  sınıf arkadaşı ünlü mimar Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu Murat Tabanlıoğlu'nun projesi Kanyon Alışveriş Merkezi yer alıyor.

5) KARAMÜRSEL'DEKİ İPEK KAĞIT FABRİKASI

1969 yılında Eczacıbaşı Topluluğu, temizlik kâğıdı üretimi için İpek Kağıt’ı kurdu. Yalova’daki fabrikada üretime geçildiğinde ise takvimler 1970 yılını gösteriyordu. Bir Eczacıbaşı İpek Kağıt markası olan Selpak 1971 yılında, kâğıdın temel hammaddesi selülozun “sel” kısmı ile temiz anlamına gelen “pak” sıfatının bileşiminden adını aldı.

6) MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ KÜLTÜR MERKEZİ RESTORASYONU

15'nci yüzyılda Bizans Ste. Claire ve Aya Photini kiliselerinin yer aldığı Metopon adlı bölgede kurulan Tophane-i Amire binası, İstanbul'un fethinden sonra top döküm merkezi, Osmanlı ordu ve donanmasının kullandığı askeri topların üretildiği yer oldu. 1850’lerden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda silah sanayisinin ve silah ticaretinin merkezi olan yapı, 1900’lü yıllarda bir süre eğitim merkezi olarak kullanıldı. 1992 yılına kadar çeşitli düzenlemeler geçiren Tophane-i Amire binası, bu tarihte Mimar Sinan Üniversitesi’ne devredildi.

7) ÇATALCA'DAKİ NESİN VAKFI BİNASI RESTORASYONU 

1973'te yazar Aziz Nesin tarafından kurulan, eğitim olanaklarından yoksun çocukların, kendini sürekli geliştiren, topluma yararlı bireyler olarak yetişmelerini amaçlayan Nesin Vakfı'nın Çatalca'daki binası da Aydın Boysan tarafından restore edilmişti. Bugün bu binada Aziz Nesin'in bazı kişisel eşyaları da sergileniyor.

8) ORHANGAZİ'DEKİ DÖKTAŞ BİNASI

1973'te Bursa’nın Orhangazi ilçesinde kurulan Componenta Dökümcülük, 1999 yılında Manisa Alüminyum dökümhanesini de bünyesine kattı. 2006 yılında Koç Holding tarafından 200 milyon dolar karşılığında Finlandiya merkezli Componenta Corporation firmasına satılan Döktaş, bu tarihten sonra ünvanını da Componenta Döktaş AŞ olarak değiştirdi. Şirket bugün, Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ikinci büyük döküm fabrikasına sahip.

 

Kaynak: http://www.businessht.com.tr/emlak/haber/1784799-aydin-boysan-imzasi-tasiyan-yapilar

Editör: Şhr. Blg. Pln. İpek Moroğlu


Hürriyet Medya Towers Koç Holding Aydın Boysan Componenta Dökümcülük Döktaş Binası Aziz Nesin Vakfı Binası inşaport ipejo Tophane-i Amire