Site En Üstü 970px #RA1
17 Aralık 2017, Pazar

Dünyanın En Yenilikçi 10 Havalimanı

Dünyanın En Yenilikçi 10 Havalimanı

Biliyorsunuz dünyada birçok havalimanı mevcut, bunlardan bazıları küçük bazıları ise devasa boyutlarda. Bu konumuzda sizlere dünyada bulunan en yenilikçi havalimanlarından bahsedeceğiz.

Edmonton International Airport, Alberta, Canada

Yeni Edmonton Uluslararası Havalimanı, LEED Gold sertifikasını elde eden ilk Kanada terminalidir. Terminal boyunca yaşam alanları kuruldu ve Karim Rashid, Michael Hayden ve Erin Pankratz-Smith'in halk sanatları sergilendi. Firma aynı zamanda çift rampalı sabit jet köprüleri sundu ve gelen yolcuların kalabalıktan uzakta ki ayrı bir koridora girmelerini sağladı.

Cross-Border Xpress Terminal, San Diego, California, U.S.

Terminal, ABD gezginlerinin Tijuana, Meksika havaalanına kolayca erişmelerine izin vermektedir. Stantec, Mexico City merkezli firmanın renk ve geometrinin imzasını kullandığı projeyle Legorreta ile çalışmıştır.

Winnipeg James Armstrong Richardson International Airport, Manitoba, Canada

Stantec, 2011 yılında tamamlanan Winnipeg Uluslararası Havalimanı'ndaki yeni terminalde mimarlık firması Pelli Clarke Pelli ile işbirliği yaptı. Büyük ölçüde konsol sistemle çalışan çatılar, uçağın kanatlarına başını salladı ve bekleme bölgelerini gölgeledi.

Lynden Pindling International Airport, Nassau, Bahamas

Nassau havaalanının tonozlu tasarımı, parlak, tropikal güneş ışığına bir cevaptı. Havaalanı ayrıca, güvenlik öncesi ve sonrası açık hava salonları ve kapsamlı bir kamusal sanat programı sunmaktadır.

Vancouver International Airport, British Columbia, Canada

Vancouver Uluslararası Havalimanı'ndaki Uluslararası Terminal binasının tasarımı bölgenin yerli halkını kutlamaktadır. Sanatçı Susan Point, yolcuları gümrük alanına davet eden oyma ahşap totem direklerini oluşturdu.

Niagara Falls International Airport, New York, U.S.

Tasarım ekibi, havaalanının bulunduğu Niagara Nehri'nin akışına atıfta bulunarak yerel gri kireç taşını projeye dahil etmiştir.

Toronto Pearson International Airport, Terminal 3, Ontario, Canada

Stantec, başlangıçta B + H Architects ve Scott Associates tarafından tasarlanan terminali daha fonksiyonel hale getirmek ve 9-11 sonrası havaalanı standartlarına uyarlamak için yükseltti. Stantec geniş bir atriyum ile alanı genişletti, sonrasında alışveriş ve restoranlarla birlikte yeni bir yaşam alanı oluşturdu.

Comodoro Arturo Merino Benítez International Airport, Santiago, Chile

Stantec, Santiago havaalanındaki iki terminalde çalıştı. 1998 yılında tamamlanan ilki, ilhamını ülkenin şekli ve değişik iklimlerinden almaktadır. Orijinal yapıyı birbirine bağlayan yeni bir uluslararası terminal şimdi inşa halindedir.

Iqaluit Airport, Nunavut, Canada

Nunavut havalimanı yapımcısı Kenojuak Ashevak ve Amerikalı sanatçı Donald Judd'dan esinlenen tasarımcılar, Iqaluit'in kutup kentinde yeni havaalanının dış görünümü için parlak kırmızı rengini seçmişlerdir. Binanın altındaki permafrost topraklarını koruyan soğutma sistemi mimari bir unsur olarak dahil edildi.

Macdonald–Cartier International Airport, Ottawa, Canada

Ottawa havaalanı tasarımında açıklık ve şeffaflık vurgulanmıştır. Bir çok katlı salon, gelen ve giden yolcuları görsel olarak bağlar ve bagaj talebi alanındaki bir şelale özelliği, Rideau Nehri ve Kanalı'nı referanslar. Havaalanı, çok sayıda iş seyahati yapıyor; böylece gidiş alanı, bagaj bırakma veya check-in alanlarından geçmek yerine güvenliğe hızlıca geçmelerini sağlamak için tasarlandı.

3.Havalimanı , İstanbul, Türkiye (Bonus)

İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul'un Avrupa yakasında, Karadeniz kıyısındaki Tayakadın ile Akpınar köyleri arasındaki 76,5 km2 alana yıllık 200 milyon yolcu kapasiteye çıkarılabilen terminali ile birbirinden bağımsız altı pisti olacak şekilde yapılan havalimanı. İnşa aşamasında olan havalimanının proje ismi İstanbul Yeni Havalimanı olarak belirlenmesine karşın, tamamlandığında bu ismin değişeceği bilgisi basında yer almıştır. Yeni havalimanı için yapılan İhaleyi 3 Mayıs 2013'te İGA yatırımcılarının oluşturduğu; Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu(OGG) Cumhuriyet tarihinin en yüksek teklifi olan 22.152 milyar Avro’luk bir teklif ile kazandı. İhalenin ardından projenin temeli 7 Haziran 2014 tarihinde atıldı Havalimanının ilk fazının 2018 yılının ilk çeyreğinde hizmete girmesi planlanmaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm etaplarının tamamlanması ile yıllık 94 milyon yolcuya hizmet veren Atlanta Uluslararası Havalimanı'nı geçerek dünyanın en yüksek yolcu kapasiteli havalimanı olması beklenmektedir.

Kaynak: https://www.architecturaldigest.com/gallery/most-innovative-airports-in-the-world

Editör: İsmail Enes ERDEĞER


airport airports havalimanı havaalanı mimari yenilikçi tasarım