Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi

PET ŞİŞEDEN TUĞLA !

PET ŞİŞEDEN TUĞLA !

Çevredeki plastik atık oranını düşürmeye yönelik harika bir fikir daha! Pet şişelerden tuğla üretimi .

Arkitera  haberinden alıntıdır :

Google.org Challenge bölgesel yarışmasında birincilik ödülünü kazanan Fundación EcoInclusión, daha adil ve sürdürülebilir bir toplumun mümkün olduğuna inanan bir grup genç tarafından 2015 yılında kuruldu. Alta Gracia şehrinde bulunan Ecoinclusión, PET şişe atıklarının tuğla üretiminde kullanılması üzerine çalışmalar yapıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) tarafından teknik sertifikaya sahip tuğlalar, Ceve-Conicet tarafından geliştirilip patent altına alındı. Kilden üretilen tuğlalar ile benzer özellikler taşıyan, hatta ısı yalıtımı açısından daha iyi performans gösteren bu tuğlaların bir tanesi, yirmi adet PET şişenin dönüştürülmesi ile elde edilebiliyor.

Temel amaçlarını "PET atıkların azaltılmasına katkıda bulunarak bu atıkları ekolojik tuğlalara çevirmek" olarak tanımlayan EcoInclusión, bu amaca ulaşmak için iki ayrı yöntem izliyor:

  • Kendi plastik atıklarını bağışlayan ve lojistik anlamda iş birliğini kabul eden belediyeler ve özel sektörden çeşitli şirketler aracılığı ile izlenen program ECORED
  • Kamudan, özel sektörden ve sosyal kuruluşlardan aktörlerin tuğla üretim süreçlerine ve inşaata ekonomik anlamda dahil olduğu program ECOCONSTRUCCIÓN

 

Kaynak: http://www.arkitera.com/haber/29660/geri-donusturulen-pet-siselerden-tugla

Editör: MERVE AKPAK


doğa dönüşüm ECOCONSTRUCCIÓN PET ECORED İNŞAPORT OCAK 2018