Site En Üstü 970px #RA1
17 Aralık 2017, Pazar

The Interlace Singapur

The Interlace Singapur

Bu yapıyı gördüğünüzde aklınıza ilk gelen şey Jenga olabilir evet, tasarımı günümüz yapılarından farklı olan bu yapı Singapur'da bulunmaktadır.

The Interlace, sekiz hektarlık bir alanda, Singapur'un güneybatısındaki yemyeşil ağaçlar ile Alexandra Yolu ve Ayer Rajah Expressway Yolları arasında, ormanlık bir alanda yer almaktadır. Yapı yaklaşık 170.000 m2'lik brüt taban alanıyla gelişime geniş açık alanlar ve peyzaj ile birlikte çeşitli ebatlarda toplam 1040 daire barındırmaktadır.The Interlace , Kent Ridge, Telok Blangah Hill ve Mount Faber Parks arasında kalan yeşil bir kuşağı tamamlamaktadır.

The Interlace, Büyükşehir Mimarlık Ofisi (OMA) ve ortağı Ole Scheeren'in tasarladığı, tamamen izole edilmiş dikey apartman kulelerinden oluşmaktadır. Singapur'un standart tipolojisini terk eden ve tropik yaşama dramatik olarak farklı bir yaklaşım getiren yapı, oldukça geniş ve birbirine bağlı yaşam ve ortak alanlar ağı ve doğal çevre ile entegrelidir. Her biri altı katlı ve uzunlukları aynı olan 31 apartman bloğu, altı büyük düzen içinde sekiz büyük ölçekli açık ve geçirgen avlu oluşturmak üzere istiflenmektedir. Birbirine bağlanan bloklar, kademeli gökyüzü bahçeleri ve hem özel hem de genel çatı terasları ile düşey ve modern bir köy oluşturmaktadır.

Tasarım, sitenin cömert boyutlarından faydalanmakla birlikte getirdiği geniş çatı bahçeleri, peyzajlı gökyüzü terasları ve basamaklı balkonlar sayesinde doğanın varlığını en üst düzeye çıkarıyor. Araç dolaşımı en aza indirgenmiş ve site içindeki yeşil alanlar geniş bir alana yayılmıştır.

Interlace, güneş, rüzgar ve mikro iklim koşullarının dikkatli çevresel analizi ve düşük etkili pasif enerji stratejilerinin entegrasyonu yoluyla sürdürülebilirlik özelliklerini içeren bir proje olması için tasarlanmıştır. Yapı bloklarının devasa açıklığı ve çok çeşitli görüşleri ile bireysel apartman birimlerinin mahremiyetini korurken, tasarım odaklı etkinlikler için ortak alanlar da içermektedir. Kapsamlı konut imkânları ve tesisleri ile birlikte yemyeşil bir bitki örtüsüyle iç içe ve sosyal etkileşim, eğlence ve dinlenme için fırsatlar sunmaktadır.

Yerleşim Planı

A. Merkez Meydan
B. Su Parkı
C. Oyun Tepeleri
D. Spa Alanları
E. Tiyatro Alanları
F. Bambu Bahçesi
G. Lotus Gölü
H. Su Terası

1. Ana Giriş
2. Güvenlik
3. Yaya Geçidi Ana Kapı
4. Yaya Geçidi Yan Kapı
5. Araç Bırakma Alanı
6. Alışveriş Merkezi
7. Oyun Alanı
8. Açık Hava Spor Alanları
9. Mesire Alanı
10. Koşu Alanı
11. Bahçe
12. Evcil Hayvan Alanı
13. Disko & Bar
14. Tenis Kortları
15. Çok Amaçlı Salon
16. Kulüp Binası
17. Yeşil Alan

Fotoğraflar Iwan Baan'a aittir.

Kaynak: https://www.archdaily.com/627887/the-interlace-oma-2

Editör: İsmail Enes ERDEĞER


interlace Singapur OMA Ole Scheeren The Interlace yeşil bina akıllı bina modern mimari Iwan Baan