Site En Üstü 970px #RA1
18 Şubat 2018, Pazar

İnşaat Ruhsatlarında Bürokrasi Azaltılıyor!

İnşaat Ruhsatlarında Bürokrasi Azaltılıyor!

İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortak yürüttüğü çalışmalar sonucunda, inşaat ve yapıların faaliyete geçiş süreciyle ilgili bürokratik işlem sayısını azaltan iki genelge yayınlandı.

İnşaat ve yapıların faaliyete geçiş süreciyle ilgili bürokratik işlem sayısı azaltıldı. İnşaat Deryası'nda paylaşılan İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ’ın başkanlığını yaptığı yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmaları kapsamında İçişleri Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yürüttüğü müşterek çalışmalar sonucu iki genelge yayınlandı.

İnşaat izinleriyle ilgili talep edilen bilgi, belge ve ücretler belediyelerin resmi internet sitelerinde yayınlanacak. İnşaat izinleriyle alakalı ayrı ayrı başvuru yapılan 12 işlem birleştirilerek 5 işleme düşürülecek. Böylelikle vatandaşların yapacağı başvuru ve bürokratik işlem sayısı azaltılarak zaman ve kaynak tasarrufu da sağlanacak.

Vatandaşların başvuruları ile yaptığı işlemler ve yazışmalar belediyelerin bilgi akışıyla gerçekleştirecek. Örneğin mimari proje onayının alınması, su-kanal altyapı izin belgesi ve ödemeye dair makbuz alınması ile kazı hafriyat izni alınması için daha önce ayrı ayrı başvuruyla yapılabilen işlemlerken, sadece ruhsat başvurusu şeklinde tek işlem olarak gerçekleştirilecek. 

Valilikler aracılığıyla mahalli idarelere gönderilen genelgeler kapsamında mülkiye müfettişleri ve mahalli idareler kontrolörleri, yapacakları teftiş ve denetimlerde bu kriterlere dikkat edecek.
 

Kaynak: http://www.insaatderyasi.com/haber/insaat-ruhsatlarinda-burokrasi-azaltiliyor-6912.html

Editör: Samed ERSAĞDIÇ


inşaat proje yapım yapı bürokrasi belediye ruhsat iskan belge inşaport