Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi

Mimarlar Odası’ndan İmar Affına Tepki!

Mimarlar Odası’ndan İmar Affına Tepki!

Türkiye genelinde tapusu olmadan yapılan gecekondular, apartmanlar, kaçak çıkılan katlar için af getirilmesine mimarlar odası tepki gösterdi.

Yapı gazetesi paylaştığı yazısında, Mimarlar Odası'ndan imar affına tepki geldiğini belirtti. Afet risklerine karşı ortaya çıkan formül şu şekilde bildirildi; “Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla 30 Eylül 2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine” başvurulması gerekecek.

Bu başvuru için son tarih 31 Aralık 2018 olarak tarihi belirlenirken, hükümet bu tarihi 1 yıl uzatma yetkisine sahip olacak. Bu başvuru sırasında vatandaş, arsa emlak değeri ile yapı maliyetinin toplamı üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli ödeyecek. Bunun sonucunda kendisine yapı kayıt belgesi verilecek. Bu belgeyi alan binalar için varsa yıkım kararı duracak. Elektrik, su, doğalgaz bağlanabilecek. Varsa cezaları iptal edilecek.”

MİMARLAR ODASI TEPKİ GÖSTERDİ

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu ise, imar affının kaçak yapılaşmayı artırarak can kaybına neden olacağı uyarısı yaptı.

Kıyıların, yeşilin, doğanın da yağmalanmasının önünü açacak düzenlemeden vazgeçilmesi gerektiğini belirten Muhcu ise şu iddialarda bulundu:   “Önümüzde üç seçim var. İktidar hem vatandaştan oy toplamak hem de seçim harcamalarına kaynak yaratmak için 1983’te Özal’ın yaptığı imar affını geri getirmek istiyor. Bu kesinlikle bir af.”

Kaynak: http://www.yapigazetesi.com/mimarlar-odasindan-imar-affina-tepki.html

Editör: İnş. Müh. Onur Serkan KAYA


İmar İmar Affı İmar Affı Geliyor İşgalli Araziler İNŞAPORT