Site En Üstü 970px #RA1
22 Ocak 2018, Pazartesi
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

İnş. Müh.
İsmail Enes ERDEĞER

Çelik Yapıların Avantaj ve Dezavantajları

17.12.2017

Merhaba arkadaşlar. Türkiye'de inşaat sektörü, önde gelen sektörlerden birisi halene gelmiştir. Bu sektörde kullanılan en yaygın yapılaşma şekli betonarme yapılardır. Son zamanlarda ise çelik yapılar hızla yaygınlaşmakta ve ülkemizde de çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu makalemizde çelik yapıların, malzemelerin avantaj ve dezavantajlarından kısaca bahsedeceğim.Çelik Yapıların Avantajları

 • Çeliğin gerilme mukavemeti betona göre kat kat fazladır.Beton basınçta güçlü, gerilmede ise daha zayıftır.Yapılarda gerilme kuvvetinin bulunduğu yerlerde beton kullanılacaksa, gerilmeye dayanması için beton içerisinde çelik donatılar kullanılmalıdır. Bu yapı türüne ise betonarme denir.
 • Çelik aynı zamanda sünek bir yapıdadır. Süneklik, temel olarak, yapının arızadan önce verdiği uyarıdır. Beton ise doğada gevrektir. Emniyet hattının faktörünü geçtikten sonra aniden başarısız olur, ancak çelik yapılarda bazıları da bazı sınırlar tanımlar. Yapı, bu sınırları aştığında yapı aniden çökmez, ancak süneklik nedeniyle yeterince uyarı verir ve bina güvenli bir şekilde boşaltılabilir.
 • Çelik ayrıca beton ile karşılaştırıldığında ağırlık oranına karşı yüksek bir mukavemete sahiptir.
 • Yapının inşa süresi kısa olduğunda çelik yapılar tercih edilir. İnşa zamanı betona göre daha kısadır.
 • Çelik çubuklar gerektiğinde yeniden kullanılabilir. Kullanım açısından maliyeti düşürebilir.
 • Çelik yapılar her yönden genişleyebilir. Gelecekte mukavemette herhangi bir değişiklik olması gerekiyorsa çelik kullanarak güçlendirme çok daha kolay olacaktır, ancak betonda bu mümkün değildir.
 • Çelik, beton kolonlara kıyasla daha küçük kolon ebatlarına sahiptir; bu nedenle, diğer fonksiyonlar için bu daha fazla alanın kullanımına sunulacaktır.
 • Çelik yapılar betondan daha hafif olduğu için daha az maliyet gerektirir ve yapıya ait temelin maliyetini azalır. 
 • Çelik yapılar maliyet açısından etkilidir . Çelik konstrüksiyon montaj ve kullanım açısından daha kolaydır. Dolayısıyla neredeyse bir yılda biten bir bina şimdi birkaç ay içinde tamamlanabilir. Bu inşa süresini hesaba katarak tasarruf edilebilir.

Çelik Yapıların Dezavantajları

 • Bir çelik yapının bakım maliyeti çok yüksektir. Çelik kolon ve kirişine pasının etkisi nedeniyle zaman zaman yenilenmek için pahalı boyalar gereklidir. Böylece şiddetli koşullara karşı direnç artar.
 • Çelik, betonla karşılaştırıldığında ateşe karşı çok az dirence sahiptir. Hemen hemen 600-700 ° C arasında çelik gücünün yarısını kaybeder.
 • Çelik herhangi bir yönde kalıp olamaz. Yalnızca başlangıçta bölümlerin bulunduğu formlarda kullanılabilir.
 • Çelik, süneklik yapısını kaybederse,ani kırılmalara neden olabilir.

 

Bu makale 250 kez okundu

Makale Yorumları

  Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.