Site En Üstü 970px #RA1
18 Şubat 2018, Pazar
İnş. Müh. Uğur Yılmaz YAVUZKAPLAN

İnş. Müh.
Uğur Yılmaz YAVUZKAPLAN

İSTANBULLU İZMİRLİDEN DAHA MI ÇOK YAŞASIN?

23.06.2017

Hepimiz soruyoruz neden Türkiye’nin herhangi bir yerinde deprem olduğu zaman bütün haber programları “Büyük İstabul depremini tetikler mi?” manşetiyle çıkar diye.

İstanbul’da yaşayan insanlar ayrıcalıklı olduğu için mi? Onların kanı diğer insanlarda daha mı kırmızı? Konya, Urfa, Antalya, Rize, Van, İzmir yıkılırsa yıkılsın mı?

Hayır. Bu manşetlerin sebebi İstanbul’un diğer şehirlerden daha üstün olması değil. O zaman isterseniz bunun sebebini açıklamadan önce deprem hakkında kısaca bir bilgi edinelim.

Öncelikle yeryüzünün üzerinde yüzer halde bulunduğu magma var. Magma sıvıya yakın jel halinde bir maddedir. Ve yeryüzü bu maddenin üzerinde yüzmektedir. Ancak yeryüzü dediğimiz , ayağımızı bastığımız, evlerimizi kurduğumuz, çiçeklere ve ağaçlara ev sahipliği yapan bu devasa kütleler tek parça halinde değildir. Levhalardan oluşmaktadır.  Bu levhalar dünyamızın ilk zamanında tek parça halindeydi fakat milyonlarca yıl içinde parçalanarak bugünkü levhaları oluşturdular.

İşte bu levhaların arasında fay hatları vardır. Bu ayrık levhalar birbirini iterek enerji oluştururlar. Ve bu enerji kayma yönüne doğru logaritmik olarak ortaya çıkar. Yukarıdaki resimde North Anatolian Fault denilen hat Kuzey Anadolu fay hattıdır. Bu hat Erzincan’a yakın bir yerden başlar ve İstanbul üzerinden geçer. Bu hat üzerindeki ilk deprem 1939 yılında Erzincan’da richter ölçeğine göre 7,2 büyüklüğünde olmuştur. Bu enerji daha sonra 1942’de Niksar Erbaa’da ortaya çıkmıştır. Sürekli batıya doğru hareketine devam eden enerjinin yarattığı deprem aşağıdaki fooğraftan takip edilebilir. Son deprem 1999’da meydana gelen İzmit-Gölcük depremidir. Hepimiz bu depremi ve ne kadar yıkıcı olduğunu dün gibi hatırlıyoruz.

Son durağı İzmit olan bu enerji birikimi öyle ve ya böyle İzmit’in batısında kendini açığa çıkaracaktır. İzmit’in batısında hangi şehirin olduğunu hepimiz biliyoruz. İstanbul’daki nüfus yoğunluğunu, çarpık kentleşmeyi, eski hasarlı yapıların varlığını da biliyoruz.

                Uzmanların İstanbul’daki depremden korkmasının sebebi istanbul gibi bir şehirde meydana gelecek depremin yıkım boyutunun çok yüksek olması. İstanbul’da deprem olacak ve yıkıcı olacak demek bir temenni değil bilimin bize açık açık gösterdiği bir şeydir. Yani bütün uzmanlar bas bas “Büyük İstanbul depremi” diye bağırıyor. Çünkü istanbul’da büyük bir deprem olacak. Ama bugün ama yarın bu deprem olacak.

                Önlem alınsın yıkımın boyutu büyümesin, insanlar bilinçlensin diye her fırsatta İstanbul konuşuluyor. Dünyadaki çok ölümlü büyük depremlere baktığımızda, bu depremlerin çarpık kentleşmenin ve yüksek nufüsun hakim olduğu yerler olduğunu görüyoruz.

                Depremde kontrollü korku hayat kurtarır. Lütfen önleminizi alın. Depremde bilinçli olmak, çevremizdeki insanları uyarmak zorundayız. Kendimiz için değilse bile çocuklarımız için, sevdiklerimiz için depremden önce ne yapılır, deprem anında ne yapılır, deprem sonrasında ne yapılır sorularının cevabını bilmek zorundayız.

                Bilime güvenin, güvenli kalın. Saygılarımla..

 

Uğur Yılmaz Yavuzkaplan

İnşaat Mühendisi

infografik infografik.com'dan alınmıştır.

Bu makale 808 kez okundu

Makale Yorumları

  • Hilal

    Hilal

    11.12.2017 11:22

    Yılmaz Bey, 'Kendimiz için değilse bile çocuklarımız için, sevdiklerimiz için depremden önce ne yapılır, deprem anında ne yapılır, deprem sonrasında ne yapılır sorularının cevabını bilmek zorundayız.' diyerek bize önemli bir detayı hatırlattığınız için teşekkür ederim. Evet, biz yetişkin bireyler olarak, geleceğin anne-babaları olarak bu soruların cevaplarını bilmek zorundayız.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.