Site En Üstü 970px #RA1
18 Şubat 2018, Pazar
Şhr. Blg. Pln. Gülsüm Ecem YÜKSEL

Şhr. Blg. Pln.
Gülsüm Ecem YÜKSEL

Akıllı Şehirler

12.02.2018

Teknolojinin sağladığı imkanlarla şehirlerin daha yaşanabilir hale gelmesi amacıyla ‘akıllı şehir’ kavramı ortaya çıkmış ve son yıllarda da oldukça üzerinde konuşulmaya başlanmıştır. Ancak sadece teknoloji üzerinden ilerlemesi mümkün olmayan çok boyutlu bir kavramdır. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt da akıllı şehirlerin yalnızca teknolojik şehirler olmadığını ve yaşanabilirlik, erişim, trafik ve çevresel sorunlarından arınmak için tüm paydaşların birlikte hareket ettiği şehirler olduğunu ifade etmiş, asıl çevresel ve finansal anlamda şehirlerin akıllanması gerektiğini dile getirmiştir. Genel geçer kabul gören bir tanımı olmayan bu terimin giderek yaygınlaştığı ve farklı paydaşlar tarafından farklı anlamlarda kullanıldığı görülmektedir.

Akıllı şehir, şehrin daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha verimli olması amacıyla bilgi iletişim teknolojilerinin sağladığı çözümleri insan odaklı, çok paydaşlı, katılımcı ve şeffaf bir şekilde kullanan ve kendini sürekli geliştiren şehirdir. Bütün bunları sağlamak için kullandığı temel bileşenler de şu şekildedir;

  1. Akıllı İnsan: İnsanlar, sosyal hayata daha çok katılmakta, çoğulculuk ve şehir kültürü yaşam boyu devam eden bir öğrenme sürecine dönüşmektedir. Yaratıcılık ve açık fikirlilik teşvik edilmektedir.
  2. Akıllı Çevre: Teknoloji yardımıyla çevre ve doğanın sürdürülebilirliği sağlanabilmekte, yeşil alanlar ve su kaynakları kontrol edilebilmektedir.
  3. Akıllı Yaşam: Barınma, güvenlik, sağlık, eğitim, boş zaman faaliyetleri gibi ihtiyaçlar teknolojiyle beraber belirlenmekte böylelikle de sosyal bütünlüğün sağlanabilmektedir.
  4. Akıllı Ulaşım: Toplu taşıma altyapısının en optimal haliyle kullanılması sayesinde trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği gibi şehirlerin temel problemlerinin azalması hedeflenmektedir.
  5. Akıllı Ekonomi: Kaldıraç etkisiyle mevcut kaynaklar daha etkin kullanılmakta, finansman ve insan kaynaklarına veya zamana dair darboğazlar aşılabilmektedir.
  6. Akıllı Yönetişim: Karar vericiler, teknolojiyle tüm paydaşların çıkarlarını göz önünde bulundurup kaynakların daha akıllı bir şekilde kullanılarak uzun vadeli toplumsal faydanın sağlanması için çalışabilecektir.

Bu makale 70 kez okundu

Makale Yorumları

    Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.