yazı üstü

İnanışa göre, Sedlec Manastırı Başrahibi Heinrich, Çek Kralı II. Otakor tarafından 1278’de kutsal topraklara, elçi olarak gönderildi. Görevini tamamlayan Heinrich, Kudüs’ten ayrılırken, İsa’ın çarmıha gerildiği Golgotha’dan bir avuç toprak aldı ve Seldec’e dönüşte toprağı Kunta Hora’daki kilisenin mezarlığına serpti. Böylece birçok inanan, mezarlığı kutsal toprakların bir parçası olarak kabul etti ve herkes oraya gömülmek istedi.

14. yüzyılda veba salgını başladığında, mezar sayısı giderek çoğaldı çünkü sadece bu salgında 40 bin kişi hayatını kaybetti. 1421 yılında Husit Savaşları başladı. Husitler, kiliseyi basıp 500 keşişi öldürdü ve savaşta hayatını kaybeden birçok kişi, kilisenin çevresinde bulunan Kunta Hora mezarlığına gömüldü. Husitler tarafından tahrip edilen kiliseyi onarımı sırasında büyük bir mezar problemi ortaya çıktı. Mezar sorununa çare olarak, Hristiyan geleneğinde yüzyıllardır uygulanan bir yönteme başvuruldu ve mezarlardan çıkarılan iskeletler için özel bir alan yapıldı. Bu koruma alanına şapel adı verilir. Anadolu’daki Rum kiliselerinde de uygulanan bu kemik saklama yöntemine ‘osteofilakio’ denmekte…

Hem veba, hem de savaş lanetiyle kasıp kavrulan şehir, mezarlık sorunu karşısında o kadar çaresiz kaldı ki, mezarlıktaki kemikler kilisenin bahçesine, içine ve şapeline serpildi.
Hala Schwarzenberg Ailesi’ne ait olan bu sıra dışı kilise, 16. yüzyılda Mimar Santini tarafından dekore edilerek, bugünkü şeklini aldı . Hatta Mimar dekorasyon için kemiğe öyle fazla ihtiyaç duymuş ki, başka mezarların açılıp kemiklerin buraya getirildiği söylenir.
Kilisede bulunan binlerce kemik, her gün dezenfekte edilip, ilaçlanıyor. Ürkünç dizaynıyla görenleri dehşete düşüren Sedlec İskelet Kilisesi, her yıl 500 binden fazla ziyaretçiye kapılarını açıyor.

Mevcut görünümündeki bu kemik yapıları, 1870 yılına tarihleniyor ve hem kemiklerdeki hem de kilisedeki yıpranmalardan dolayı bu restorasyon çalışması gerekliydi. Koruma uzmanı Thomas Kral, “Kemikler yüzeyindeki kirlerden arındırılacak ve daha sonra kireç çözeltisine batırılacak. Bu, piramitlerin oluşturulması sırasında da kullanılan doğal bir koruma yöntemi.” diyor.
Restorasyon ekibi, yapıların orijinal formatına uygun olarak yeniden yapıldığından emin olmak için fotoğrafları ve video projeksiyon haritalama yöntemi kullanarak kemik piramitlerinin bilgisayar modellerini üretmesi için çalışmaya başladı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.