yazı üstü

Elastomer mesnet, vulkanize edilmiş kauçuktan ibaret, dikdörtgen prizma veya silindir şeklinde bir parça olup, içinde takviye elemanı olarak çelik plaka bulunan, köprü veya viyadük ayakları üzerine veya bina temellerine yerleştirilen, köprüleri sıcaklık, titreşim ve benzeri olumsuz etkilerden, binaları yer sarsıntısından, sismik ve akustik etkilerden koruyan bir yapı elemanıdır.

   
Günümüzde inşaat dünyasında kullanılan elastomerik mesnetler hassas malzemelerden oluşan gelişmiş ürünlerdir. Elastomerik mesnetler tabaka halinde dizayn edilir ve güçlü preslerde üretilir. İlgili standardın gereklilikleriyle bağlantılı olarak (CR) kloropren kauçuk veya (NR) tabii kauçuk ve bu kauçuk plakaların arasındaki metal plaka tabakalarından oluşurlar. 

            
Projenin gerekliliklerine veya müşteri isteğine göre dairesel, kare veya dikdörtgen şekillerde imal edilen elastomerik mesnetlerimizin dizaynı ve projelendirilmesi, mühendislik alanındaki en son gelişmeler ve teknikler ışığında yapılmaktadır.

Dış etkenlerle yüzey teması halinde bulunan çelik bileşenler, korozyona karşı korumalı olarak ve istenirse müşterilerin ek talepleri doğrultusunda üretilirler. Standart dizaynlarda uygulanan korozyon koruma sistemi, TS-EN-ISO 12944-2 standardında yeralan çevre sınıflandırmaları esas alınarak seçilir. Metal plakaların kalitesi de yine ilgili standart veya müşteri istekleri doğrultusunda belirlenir. Kalıbın içerisine üst üste dizilen bu malzemelerin vulkanizasyon adı verilen, pres içinde yüksek basınçta pişme işlemiyle birbirlerini kavramaları sağlanmaktadır. Böylece kauçuk, basınca ve itme gücüne bağlı olarak metale yapışmaktadır.

     
Mesnetin Kullanım Alanları

Elastomer mesnetler köprü ve viyadük ayaklarının yanı sıra binaların sismik izolasyonunda da başarı ile kullanılmaktadır. Binaların depremden ve diğer yer sarsıntılarından korunmasını sağlamak amacıyla bina temellerine gerekli teknolojilere uyularak elastomer mesnetler yerleştirilmektedir. Deprem veya yer sarsıntısı sırasında oluşan momentler, yükler bu uygulamalar sayesinde mesnetler tarafından absorbe edilmekte ve binalarda oluşabilecek zararlar en aza indirilmektedir. Binaların sismik izolasyon uygulamaları, inşaat sırasında yapılabileceği gibi, stratejik, tarihi, kültürel, askeri, kimyasal önemi bulunan, korunması gereken ve önceden inşaa edilmiş olan binalara da başarı ile uygulanmaktadır.

 
Mesnet Çeşitleri

Mesnetler yapımlarında kullanılan elastomer tipine göre ikiye ayrılmaktadır.
KLOROPREN kauçuk mesnetler (CR) TABİİ kauçuk mesnetler (NR)
Standart olmamakla birlikte bazı durumlarda;Etilen-propilen kauçuk (EPDM)
Butil kauçuk mesnetler (U.R)
Klorobutil kauçuk mesnetler (C.I.I.R) kullanılmaktadır

        

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

1 Yorum

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.