Belediye tarafından ilçeye bağlı Uruş Mahallesi’nde hayata geçirilen projeyle, geleneksel Türk mimarisinde önemli bir yere sahip olan kerpiçin kullanım alanlarının artırılarak, gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.
Bu kapsamda Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencileri, her hafta “Kerpiç teknolojisi” dersi için mahalledeki kerpiç evlere gelerek, burada kerpiç yapımını öğreniyor ve bu geleneksel yapı malzemesinin kullanım alanlarını arttırmak için çalışmalar yapıyor.
Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kerpiçin yüzyıllardın Anadolu coğrafyasında kullanıldığını ve tarihi bir önemi bulunduğunu belirterek, topraktan yapılan bu kerpiçin sağlıklı olduğunu, kerpiçin, insan doğasına uygun bir yapıda olduğunu, kullanıldığı binalarda yazın ve kışın izolasyon sağladığını” belirtti.
Kerpiç su, saman ve topraktan yapılan doğal, organik bir malzemedir.
Kılıç, “Bölgede geçmişte ev yapımında yaygın olarak kullanılan kerpiçin zamanla yerini betona bıraktığına dikkati çekerek, yaptırdıkları 2 kerpiç evin hem insanlara geçmişlerini unutturmadığını hem de öğrenciler için atölye görevi gördüğünü, kerpici topluma kazandırmak istediklerini ve bu yüzden kerpiç yapıları ziyarete açacaklarını” söyledi.
Barak evlerde ders işleyen öğrencilerden Gizem Aygün ise kerpiç yapılarla ilk defa yüksek lisans sayesinde tanıştığını belirterek, “Nasıl yapıldığını da burada öğrendim. Kerpiçi hiç tanımıyordum. Yaşadığım coğrafyada da hiç karşılaşmamıştım. Geleneksel bir yapı malzemesi ve yararlı olduğunu da burada öğrendim. Nefes alan, kirli havayı temizleyen bir malzemeymiş. Bu benim çok ilgimi çekmişti. Nem oranını dengelediği için böceklenmeyi de engelliyormuş.” diye konuştu.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.