Kamu Çalışanı Mühendis ve Mimarlar Şantiye Şefliği Yapabilir mi ?

Devlet memurlarının ve kamuda çalışan mimar ve mühendislerin dışarıdan ek olarak ticari faaliyette bulunup bulunamayacağı hakkında bilgi içermektedir.

0
1318
- Advertisement -

Devlet memurlarının ticari faaliyette bulunup bulunamayacağı en çok merak edilen konulardan biridir.

  • Devlet memurlarının ticari ve kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu  – Madde 28’de belirtilmiştir.

Ticaret ve diğer kazanç getirici faaliyetlerde bulunma yasağı:

Madde 28 – (Değişik: 30/5/1974 – KHK – 12; Değiştirilerek kabul: 15/5/1975 – 1897/1 md.)

Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş  yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler.

  • Bununla birlikte mühendis ve mimar olarak kamu sektöründe görev alan personel için; 3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanunu  – Madde 9’da belirtilmiştir.

Madde  9 – Devlet daire ve müesseselerile belediye hizmetlerinde bulunan Yüksek mühendis, Yüksek mimar, mühendis, mimar ve fen memurları çalışma saatleri dışında bile olsa ücretli veya ücretsiz hususi surette sanatlarını icra edemezler. Ancak serbest meslek erbabı bulunmayan ve mahallin belediye veya Nafıa idarelerinin müracaatı ve en büyük mülkiye amirinin muvafakatile zaruret bulunduğu tahakkuk eden yerlerde tasdik ve murakabesi kendilerine veya mensub oldukları mahalli idarelere aid olmıyan memleketin umranile alakalı hususi mesleki işleri devamlı olmamak ve hariçte bir yazıhane açmamak ve asıl vazifelerinin çalışma saatleri dışında yapmak şartile birinci fıkrada yazılı memurlar iş kabul edebilirler.

Profesörlük, öğretmenlik ve doçentlik birinci fıkrada yazılı memnuiyet hükmünden müstesnadır.

Sonuç olarak devlet bünyesinde çalışan şahısların dışarıdan iş alması etik olmamakla birlikte kanunlarla uygun görülmemektedir.

İlgili kanunlara bu adresten ulaşabilirsiniz:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu

3458 sayılı Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanun

 

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here