Düzenleyen: İnş. Müh. Ahmet ŞEN
Yapılarda kullanılan betonun su geçirimsizliği, karışıma ilave edilecek olan su azaltıcı, akışkanlaştırıcı ve geçirimsizlik katkıları haricinde proje şartları, betonun tasarımı,  üretimi, taşınması, yerleştirilmesi ve bu aşamaların devamında betonun bakımı ve ayrıca yapı elemanına uygun olarak alınacak soğuk derz önlemleri ile doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenlerden dolayı betonun geçirimsizliği bir bütün olarak ele alınmalı, üretimin her aşamasında gerekli uygulamalar ve önlemler dikkatli ve usulüne uygun olarak uygulanmalıdır. Sonuç olarak bu tip bir uygulamada ana hedef; “yapının su geçirimsizliğini sağlamak” olmalıdır.

Bu tip çimentolar, rutubete karşı dayanıklı olması amacıyla, klinkere hidrofob bir eleman (%0.1-0.4 oranında stearik asit, oleic asit) eklenip öğütülmesi ile elde edilir. Hidrofob çimentolar suyla kolay ıslanmadıklarından bu tip çimentolar kullanılarak üretilen harç ve betonları daha uzun süre karıştırmak gerekir.

Lüminesan çimento olarak da bilinen süper hidrofobik çimento, çimento yapısını değiştirerek üretilir. Çevre dostu bir malzeme ve sokak aydınlatmasına alternatif yapan ışıkları emer ve yansıtır. Süper hidrofobik çimento, yol ve binaları elektrikli ekipman olmadan aydınlatmak için şaşırtıcı bir çözüm olabilir. Bu tür çimentoların, aynı süre boyunca güneş ışığına maruz kalmaları koşuluyla, 12 saate kadar ışığın yayılabileceği iddia edilmektedir.

Süper Hidrofobik Çimento Avantajları

  1. Enerji içermeyen aydınlatma sunar ve bu nedenle dünyanın sokaklarını aydınlatmak suretiyle tüketilen enerjiyi ve CO2’yi azaltabilir.
  2. Olağanüstü bir güce ve dayanıklılığa sahiptir ve yüz yıl kadar dayanabilir.
  3. Süper hidrofobik çimento, dayanıklı performansı nedeniyle gelecekteki bakım maliyetini düşürür.


Uygulamalar

Süper hidrofobik çimento, ışığı emebilir ve yansıtabilir, bu ışıklı çimento kullanılarak zemin aydınlatılacağından sokak aydınlatmasına bir alternatif sunar.

Süper hidrofobik Çimentonun dayanıklılığı, sürdürülebilir taşımacılık, altyapı ve güvenlik ile ilgili zorlukları çözmek için uygun bir malzeme olmasını sağlar.

Dahası, kritik altyapı elemanlarında normal betonu değiştirmek için kullanılabilir. Son olarak, süper hidrofobik çimento, şiddetli hava koşullarına ve deformasyonlara eğilimli kritik altyapı kısımlarına dahil edilebilir.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.