Alman bilim insanları, araştırmalar sonucu İstanbul için devasa bir deprem uyarsında bulundu.

Sonuçlar, GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’ndeki araştırmaların sonucunda elde edildi. Denizdeki sismik dalgaları inceleyen bilim insanları bölgede 7 üstü bir depremin olacağı uyarısında bulundu. Tarihi için ise herhangi bir bilgi verilmedi. Nature Communications dergisinde konuya ilişkin bir yazı yazan jeofizikçi, Marmara Denizi’nde büyük bir tektonik gerginlik olduğundan bahsetti ve bu durumun 7 veya 8 büyüklüğünde bir depremin oluşması için yeterli olduğunu söyledi.

1999 depremine benzer yıkım gücü olacak;

Açıklamalara göre beklenen deprem 17 ağustos depremi gibi yıkıcı etkisi yüksek olacak. Yapılan diğer açıklamalar göre deprem esnasında gerginliğin çözülmesi ile fay hattının 4 metre kayacağı belirtildi.

Olası İstanbul depremi için yapılan hazırlıklar neler;

Aljaazeera’nin haberine göre; 17 Ağustos depreminin ardından Türkiye’nin gündemine oturan bir numaralı konu bina güvenliği oldu. Depreme dayanıklı yapılar konusunda bir mühendislik tartışması başladı. Depremde kalitesiz ve eksik malzeme kullanan, uluslararası standartlarla belirlenmiş kurallara uymayan müteahhitler yargılandı. Son dönemde Türkiye’de depreme dayanıklı yapı inşa edilmesi konusunda belli bir yol katedilse de bu çalışmaların yeterli olmadığı bir gerçek.

Büyükşehir Belediye’sinin hazırlıkları;

Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) yürüttüğü çalışmalar şu şekilde sıralandı:

Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve İBB’nin ortaklaşa yaptığı öneriler doğrultusunda kentsel dönüşüm uygulamalarında önceliklerin belirlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda Fatih’te 27 bin 884,Zeytinburnu’nda 16 bin 300, Bayrampaşa’da 19 bin 973 ve Bahçelievler’de 20 bin 424 bina için planlamaya yönelik veri toplama çalışmaları ile yerel eylem planlarının hazırlanması kapsamında kentsel riskler açısından mühendislik verilerinin değerlendirilmesi çalışmaları tamamlandı.

Çalışmalar yeterli değil;

Ancak İBB’nin yürüttüğü çalışmalar yeterli görülmüyor. TMMOB 2010 yılında yayımladığı deprem raporunda bina güvenliğine dair şu ifadeler kullanılıyor:

“1999’dan bu yana içinde bulunduğumuz yapıların yüzde 1’inin bile güçlendirilmemiş olması ciddi bir problem olarak karşımızda duruyor. Deprem Yönetmeliğine göre beton sınıfının asgari 20 MP mertebesinde olmasını öngörülür.ancak yapılan çalışmalar İstanbul’da bulunan beton sınıfının ancak 8’ler mertebesinde olduğunu ortaya koyuyor. Buradan hareketle, İstanbul’da deprem güvenliği yok. Ayrıca ülkemizde bulunan yapıların da yüzde 70’ine yakınının iskanı, yüzde 37 civarında ise inşaata başlama ruhsatının olmadığını ifade etmek gerekiyor”

Kaynak:Alman Bilim İnsanlarından İstanbul İçin Endişelendiren Deprem Uyarısı’ haber 09/07/2019 tarihinde webtekno adlı sitede yayınlanmıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.