ATLAS COPCO ÜRÜN PAZARLAMA UZMANI ERDEM ENÇ: DİJİTALLEŞEN DÜNYADA SMARTAİR İLE ENERJİ VERİMLİLİĞİNDE YİNE ÖNCÜ OLACAĞIZ

İnşaPORT olarak Atlas Copco Kompresör Tekniği Yağsız Hava Bölümü Ürün & Pazarlama Uzmanı Erdem Enç ile yaptığımız röportajda, ürünlerinin enerji verimliliğine katkısı ve ar-ge çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldık.

atlas copco

Kısaca Atlas Copco Kompresör Tekniği’ni tanıyabilir miyiz?

Sürdürülebilir verimlilik çözümleri sağlamada dünya lideri olan Atlas Copco, 1873 yılında İsveç’te kuruldu ve o tarihten beri 180’den fazla ülkede Kompresör Tekniği, Endüstriyel Teknik, Güç Ekipmanları ve Vakum Çözümleri alanında faaliyetini sürdürüyor. Türkiye’de de Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak 1950’den beri bulunan şirketimiz, müşterilerine yenilikçi basınçlı hava teknolojilerinin (kompresör) yanı sıra hava ve gaz işleme ekipmanları, hava şartlandırma sistemleri, düşük basınç blower’ları ve yüksek basınç kompresörlerine ilişkin çözümler sunuyor. Ürün ve hizmetlerimizin odağında da sürdürülebilir verimlilik, enerji tasarrufu, güvenlik ve ergonomi bulunuyor.

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak geniş ürün yelpazemiz ile demir çelik, otomotiv, tekstil, petrokimya, çimento, yiyecek & içecek, atık su arıtma, ilaç endüstrileri gibi birçok farklı sektöre hizmet vermekteyiz. Her sektör ve uygulama için farklı ihtiyaçlar söz konusu olduğu için ürün gamımız içinde bu ihtiyaçları karşılayacak, özel çözüm sunduğumuz teknolojiler bulunuyor.

Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin endüstride enerji verimliliğini sağlamak için sunduğu çözümler nelerdir?

Kompresör dendiği zaman hiç kuşkusuz ilk akla gelen başlık enerji verimliliği oluyor. Dünya genelinde, sanayinin ihtiyaç duyduğu enerji gereksiniminin çok büyük bir maliyet kalemi olarak devam ettiğini biliyoruz. Enerji maliyetlerinin de her geçen gün arttığı ve önem kazandığını düşünecek olursak, enerji verimliliği yüksek sistemlerin kullanılması gerekliliği neredeyse bir mecburiyet haline geliyor. Enerji verimliliği, doğru teknolojilerin seçilmesi ve basınçlı hava konusunda bilincin artırılması Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak en çok önem verdiğimiz konuların başında yer alıyor. Yenilikçi ürünlerimiz ile kompresör odalarında yapılacak iyileştirmelerin hem ülke ekonomisine hem de işletmelere katacağı değeri önemsiyor ve sunduğumuz teknolojik çözümlerle sektörün gelişimine katkı sunuyoruz.

İşletmelerin ihtiyacına yönelik seçilen, uygun ve doğru boyuttaki kompresörler önemli oranlarda enerji tasarrufu sağlar. 10 senelik bir toplam sahip olma maliyetini değerlendirirsek, enerji tüketimi toplam sahip olma maliyetinin yüzde 80’ini oluşturur. Bu da doğru kompresör seçiminin ne kadar önemli bir nokta olduğunu gözler önüne seriyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak sürdürülebilir verimlilik ilkesi ile birinci önceliğimiz, müşterilerimize doğru basınçlı hava tedarik etmek; bu da sadece doğru kompresör seçimi değil; kurulum, tesisat, kurutucu, filtre, hava tankı ve yardımcı ekipman seçiminin de doğru yapılmasından geçiyor. Müşterilerimize basınçlı hava ve endüstriyel gazlar anlamında en geniş ürün yelpazesini sunuyoruz. Ayrıca ultrasonik debimetre ile debi ölçümü gibi endüstrilerin enerji verimliliğini sürekli olarak ölçtüğümüz uygulamalarımız da bulunuyor.

Faaliyet yürüttüğünüz sektörlerden biri de çimento. Bu alanda sunduğunuz enerji verimliliği odaklı çözümlerden bahsedebilir misiniz?

Günümüzde, çimento fabrikalarının basınçlı hava ihtiyacının büyük bir çoğunluğu blower’lar ile sağlanıyor. Kömür değirmenleri, farin, silo kaynatma vb. proseslerde kullanılan blowerlar’ların çoğu loblu ya da roots tip olarak bilinen, kayış kasnak tahrikli blower’lardan oluşuyor. Çok gürültülü çalışan yüksek enerji tüketimine sebep olan ve bakım periyodları daha sık olan loblu tip blower’ların tercih edilmesinde “ilk yatırım maliyetinin düşük olması” önemli bir rol oynuyor. Ancak sistem tercihlerinde blower’ların tüm çalışma süresi boyunca yarattığı maliyet göz önünde bulundurulduğunda, loblu sistemlerin daha masraflı bir teknoloji olduğu açıkça görülüyor.

Her sektör ve üretim alanını destekleyen Atlas Copco olarak çimento sektörü için de özel çözümler sunuyoruz. Atlas Copco, dünyada tüm blower tiplerinin (roots, vidalı manyetik yataklı turbo, çok kademeli santrifüj) üretimini yapan tek firma. 148 yılı aşkın bilgi ve deneyimimiz, kompresör alanındaki tecrübemiz ile loblu/roots tipi blower’ların yerini alacak ZS vidalı tip pozitif deplasmanlı blower’ları müşterilerimize sunuyoruz. Ayrıca ilk yatırım maliyetleri daha yüksek olan vidalı tip blowerlar, sunduğu %30’a varan enerji tasarrufu sayesinde, amortisman süresini de 1,5 – 2,5 sene içerisinde karşılıyor. Bu ortalama sürenin bazı durumlarda 1 seneden daha kısa sürede de yatırım maliyetlerini amorti ettiği de görülüyor.

İhtiyaçlara toplam bir paket olarak çözüm getiren Atlas Copco olarak, yol verici, frekans konvertörü ve ses kabini ile birlikte sunduğumuz ZS vidalı tip blower’ların vida grubuna da 5 sene garanti sunuyoruz.

Dijitalleşme Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin ürünlerinde nasıl yansıma buluyor?

Dijitalleşme hayatımızın her alanında olduğu gibi endüstride de oldukça yaygın bir hale geldi. 4. Sanayi Devrimi ya da diğer adıyla Endüstri 4.0, ilk kez 2011 yılında Hannover Fuarı’nda Bosch şirketi tarafından duyurulduktan sonra günümüzde Endüstri 4.0 sayesinde akılcı fabrikaların ve akıllı imalatın norm olduğu bir geleceğe ulaşmak için kullanılmaktadır. Atlas Copco olarak bizler de kompresör sistemlerimizde Smartlink adını verdiğimiz sistemimiz sayesinde müşterilerimizin kompresör odalarını uzaktan, bilgisayar, tablet veya cep telefonları üzerinden izleyebilmelerini, bakım zamanlarını, arıza bildirimlerini, yükte ve boşta çalışma oranlarını, enerji sarfiyatlarını ve diledikleri parametreleri sınıflandırarak rapor olarak alabildikleri bir sistem geliştirdik. Çeşitli lisans seviyelerine bağlı bu sistemde kompresörlerin bakım zamanlarını, çalışma saati bilgilerini ücretsiz olarak sunmaktayız. Bunlara ek olarak en son geliştirdiğimiz merkezi kontrolcü sistemimiz olan Optimizer ile müşterilerimizin 3 ayrı basınç bandını yönetebilmesini, kompresörleri en verimli noktalarında uyum içerisinde çalıştırabilmelerini, kompresörler arasında eş yaşlandırma yapabilmeyi, otomasyon ve scada sistemlerine modbus, modbus TCP, profibus, Profinet gibi iletişim profilleri ile bağlanabilmelerini sağlayabiliyoruz. Bünyesinde endüstriyel tabanlı bir bilgisayar bulunduran bu sistem ile müşterilerimize Endüstri 4.0’ a uyumlu bir platform yaratmaktayız.

Dijitalleşen dünyada birçok sektör ve iş alanı, teknolojik gelişmelerle enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak işletme maliyetlerini ve karbon ayak izi oranlarını en aza indirmeyi hedefliyor. Türkiye’deki ortalama elektrik tüketiminin ortalama yüzde 40’ı sanayi kuruluşları tarafından kullanılıyor. Endüstriyel sektörlere basınçlı havayı değil, aynı zamanda enerji tasarruflu basınçlı havayı sağlamak bir öncelik haline geliyor. Atlas Copco Kompresör Tekniği, kompresör odalarında yapılacak iyileştirmelerin hem ülke ekonomisine hem de işletmelere katacağı değeri önemsiyor ve geliştirdiği teknolojilerle sektörün gelişimine katkı sağlıyor. Ayrıca, Türkiye’de 70 yılı aşkın süredir en büyük servis organizasyonuyla müşterilerimize 7/24 destek veriyoruz. Smartbox’tan devamlı veri alarak zamanında servis verebiliyor, sürekli hazır olabiliyoruz. Ürünlerimizde %50’ye varan enerji verimliliği sağlıyoruz.

AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Atlas Copco Kompresör Tekniği, her zaman yeniliğe önem veren ve geliştirdiği teknolojilerle sektörü destekleyen bir misyona sahip olmuştur. Ar-Ge çalışmaları sürekli devam etmekte olup ana ürün geliştirme merkezlerimiz Belçika, İsveç ve ABD’de bulunmaktadır.
Önümüzdeki süreçte dijitalleşen dünyada Atlas Copco Akıllı Hava sistemleri (SmartAir) ile yine enerji verimliliğinde öncü olacak, basınçlı hava sistemlerini şartlandırma, otomasyon ve borulama da dahil olarak çözüm üretmeye devam edecektir. Hedefimiz tüm sektörlerde Türkiye sanayisinin sürdürülebilir şekilde verimliliğini artırmaktır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikAkdeniz’de Deprem 6.0
Sonraki İçerik2021 Ekim inşaat sektörü güven endeksi yüzde 1 arttı!
1992 yılında Malatya' da doğdu. 2010 yılında Dumlupınar Lisesi' nden mezun olduktan sonra 2011 de elektrik elektronik mühendisliğini kazandı. Üniversitede güneş enerjisi santralleri üzerine çalışmalar yaptı. 2015 yılında mezun olup iş hayatına atıldı Biraz deneyim edindikten sonra 2016 yılında işten ayrıldı. Aynı yıl içinde Mersin Üniversitesi’ nin inşaat teknolojisi bölümünü kazandı. Hem okuyup hem de şantiye şefliği yaptı. Bunlara devam ederken kendi alanından kopmamak için elektrik ve elektronik mühendisliğinde tezsiz yüksek lisans yapmak için Mersin Üniversitesine kayıt yaptırdı. 2018 yılında inşaat teknolojisi bölümünü bitirince çalıştığı işten ayrıldı. Yüksek lisansı devam ederken güneş enerjisi sektöründe çalışmaya başladı. 2019 yılında yüksek lisansını bitirdikten sonra askerliğini yaptı. Döndükten sonra aynı iş yerinde devam etti. 2021 yılının ilk günlerinde kendi işini kurmak için ayrıldı. Güneş enerjisi sistemleri üzerine çalışmaya devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.