Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,99’a inmesinin ardından talepte patlama oldu. 1 hafta içerisinde 1,4 milyar liralık konut kredisi kullanıldı. En çok krediyi kamu bankaları verdi.

1 hafta içerisinde 1,4 milyar liralık konut kredisi kullanıldı. Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki 4.25 puanlık rekor faiz indiriminin ardından, kamu bankalarının konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında yaptığı önemli düşüş, ertelenmiş talebi harekete geçirdi. Başta cari açık ve enflasyonda gözlenen iyileşme ile ekonomiye güveni artan ve bunu da talebe dönüştüren tüketici, özellikle konut kredisi için bankalara akın etti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) haftalık verilerine göre, 16 Ağustos’ta 178 milyar 421 milyon TL olan konut kredisi hacmi, 23 Ağustos’ta 179 milyar 629 milyon liraya çıktı. Konut kredisinde bir haftalık büyüme 1.2 milyar liranın üstüne çıktı. 5 işlem gününde, günde ortalama 241.6 milyon liralık konut kredisi kullandırıldı.

Kamu Bankaları Öncülük Ediyor

Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank, konut ile ihtiyaç kredisinde faiz oranlarını 1 Ağustos’ta aşağı çekti. Konut kredisinde aylık faiz %0.99’a indirilirken, ihtiyaç kredisinde ise faiz %1.5’in altına çekilmişti. Vakıfbank, ihtiyaç kredisinde ikinci bir indirime giderek faizi önceki gün %1.45’e çekti.

Faiz indirimi yapılan ihtiyaç kredisine de talep canlandı. İhtiyaç kredisi bir haftada 2.1 milyar TL arttı. Tüketici kredilerinde 1 haftalık artış 3.3 milyar TL oldu.

Peki Kamu Bankaları bu durumda kar edebilecekler mi?

Geçtiğimiz günlerde 2019 yılı ilk yarısında borsada işlem gören 10 mevduat bankasının net kârı ile ilgili veriler açıklandı. Bu verilere göre; yüksek faiz nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre bankaların dönemsel karları ortalama yüzde 25,6 düştü. Bu düşüşte başı Kamu Bankaları çekti; yüzde 67,7 ile Halkbank ilk sırada yer aldı. Uzmanlara göre bankaların öz kaynaklarının artmasına rağmen net kârlarının düşmesinin gerekçesi; yüksek faiz.

2019 yılının ikinci yarısında özellikle de Ağustos ayından itibaren yoğun bir şekilde kredi kullandırımı sözkonusu kamu bankalarının ikinci dönem net karlarına ne şekilde yansıyacağını sonunda hep birlikte göreceğiz.

Bir Haftada 1.2 Milyar TL Konut Kredisi Kullanıldı başlıklı haber, www.insaatderyasi.com internet sayfasında 6 Eylül 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Yük. Müh. Tolga ÖZBASTACI,

tolgaozbastaci.blogspot.com

#tolgaozbastaci / @tolgaozbastaci

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.