Geleneksel bir Japon Tekniği: Shou Sugi Ban

0
2534

18. yüzyıl Japonya’sından kalma Shou Sugi Ban olarak bilinen teknik, ahşabın dış katmanını yakarak ona sahip olmadığı özellikleri ekleyerek, çürümeye ve diğer dış kuvvetlere karşı korumak için uygulanan bir yöntemdir.

Shou Sugi Ban sanatının teoride anlaşılması kolaydır, ancak uygulanması zordur. Ahşabı ateşle yakarak koruma sezgisel bir yöntemdir. Bu tedavi, neredeyse yanmaz olan yoğun bir karbonize bitümlü siyah tabaka bırakır. Japonya’da “yakisugi” olarak adlandırılan Shou Sugi Ban, “yanmış sedir tahtası” anlamına gelmektedir ve geleneksel balıkçı köylerinin yapımında kullanılan ahşabı işlemek için Naoshima adasında denizin etkilerinin ahşaba zarar vermemesi için tasarlanmıştır.

Başlangıçta ateşin kullanılmasıyla ahşabın dış katmanı yakılarak, ahşabın dış lifleri reaksiyona girmeye zorlanır ve ahşabı onlarca yıl termitler, mantarlar ve diğer doğal kuvvetlerin saldırısına karşı bağışıklık sağlamasına yardımcı olur. 18. yüzyılda yaygın olarak yangınlara açık kırsal evlerde ve pirinç depolarında kullanılıyordu.

Shou Sugi Ban uygulama yöntemi

Karbonizasyon süreci, teknik konusunda eğitim almış şirketler veya uzmanlar tarafından gerçekleştirilebildiği gibi geleneksel yöntemlerle de uygulanabilir. Geleneksel yöntemde Shou Sugi Ban tekniği üçgen bir tüpte üç kalas yakılarak başlar. Daha sonra yeterli miktarda yanan kalaslar açılır ve suyla söndürülür.

Bu teknik için doğal kimyasal özellikleri nedeniyle en iyi sonucu sedir veriyor. Sedir daha hafif, daha gözenekli bir ağaçtır ve bu tekniğin daha iyi çalışmasını sağlayan kimyasal bir bileşene sahiptir. Bu teknik aynı zamanda çam, baldıran otu, akçaağaç veya meşe üzerinde de uygulanabilir.

Bu teknik kurulumdan önce yapılabilir veya doğrudan monte edilen cepheye uygulanabilir. Ahşaba, eşit bir şekilde hareket ettirerek, bir kurum tabakası oluşana kadar her alanın üzerine kararıncaya kadar ateş verilir. Ateş verildikten sonra, ahşap özel bir kum ile fırçalanır. Son aşamada, daha fazla direnç sağlaması için ahşaba yağ sürülür.

Son yıllarda popüler olan Japon teknikleri sadece teknoloji alanında değil, teknik ve sanatsal alanlarda da dünyaya yayıldı. İç ve dış birçok mekanda bu teknikle karşılaşmak mümkün.

shou sugi ban shou sugi ban

Düzenleyen; Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Kaynak: Carbonized Wood: A Traditional Japanese Technique That Has Conquered the World, www.architecturaldigest.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.