Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA
e-posta: yuksel@insaport.com


 

Adana ilinde yaşayan M. N. N., Göğüş Yapı AŞ’nin Ulus’taki projesinden toplamda 770 bin TL’lik ödemeye ilişkin mart 2013’te imzaladığı satış sözleşmesi ile 2 daire satın aldı. Ancak, satışı yapılan dairelerin teslimatı bir türlü yapılmamış olup, M. N. N. yaptığı araştırmada, tanıtımı yapılan projenin arsasının dahi alınmadığı bilgisine ulaşıyor.

Hürriyet sitesinde yer alan habere göre, taraflar arasında görüşmeler yapıldığı ancak bu görüşmelerden de sonuç çıkmayınca konunun yargıya taşındığı belirtilmiştir. Şirket yetkilisi Kerem Göğüş ile annesi Nurcan İlleez hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmış olup anne-oğul için hazırlanan iddianamede, sanıklara ‘nitelikli dolandırıcılık yaptıkları’ suçlaması yapıldı.

Kerem Göğüş: “Yapılan işlem yasaldır. Suçsuzum”

İki yıl önce açılan davada karar 3 Nisan’da yapılan 9’uncu duruşmada çıktı. Duruşmaya katılan Göğüş ve İlleez son savunmalarını yaptı. Kerem Göğüş savunmasında “Bu işlem 2013 yılında yapıldı. Tüketici yasası 2014 yılında aleyhe değişti. Bu nedenle suç tarihi itibari ile yapılan işlem yasaldır. Suçsuzum” dedi. Nurcan İllez ise savunmasında “Benim şirketle hiçbir ilgim yok. Böyle bir davanın içinde olmak istemiyorum. Dolandırıcılık ile ilgili bir unsur yoktur” dedi.

Zarar karşılandı ama yöneticileri kurtarmadı!

Son savunmaları da alana mahkeme, sonra kararını verdi. Mahkeme kararına, Göğüş ve İlleez’e ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan 6 yıl 3’er ay hapis, 2500’er gün de adli para cezası verildi. Mahkeme, davacının zararı duruşmadan hemen önce karşılandığı için, verdiği cezadan indirime gitti.

Yaklaşık yüzde 60 oranında ceza İndirimi

Davacının zararının karşılanması nedeniyle mahkeme yaklaşık yüzde 60 oranında indirim yaparak, Göğüş ve İlleez’e 2 yıl 7’şer ay hapis, 1041’er gün de adli para cezası verdi. İki sanık hakkında verilen yurtdışı çıkış yasağının da devamına kararı verildi. Nurcan illeez’in avukatı karara itiraz etti.

Avukat: “Benzer davalar için de emsal”

Davayı takip eden isimlerden Av. Orhan Boran, “Bu karar, benzer davalar için de emsal oluşturabilir. Yine, anılan şirketin yetkilileri için daha önce verilen takipsizlik kararları vardı. Bu kararla birlikte, anılan takipsizlik kararları da kaldırılabilir” dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.