Çeşitli Programlara katılmak için İzmir’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2,3 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan Halkapınar-Otogar metrosunun çalışmalarına başladıklarını, yakında ihaleye çıkacağını söyledi.

Ulaşımda son 17 yılda İzmir’e toplam 25 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını, bölünmüş yol uzunluğunu 513 kilometre ilaveyle 916 kilometreye çıkardıklarına vurgu yapan Erdoğan,  İstanbul-İzmir Otoyolu ile 8-9 saati bulan çileli yolculuğun tarihe karıştığını, artık güvenli bir yolda 3,5 saatte İstanbul’a ulaşılabildiğini söyledi.

İzmir’e yeni metro hattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de toplam maliyeti 2 milyar TL’yi aşan 20 ulaştırma projesinin yapımlarının devam ettiğini, mevcut demir yollarını yenileyerek, modernize ettiklerine vurgu yaptı.

İzmir-Ankara arasını 3,5 saate düşürecek İzmir-Ankara yüksek hızlı tren hattının yapımının da devam ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Halkapınar-Otogar arasında 2,3 katrilyon maliyetle bir metro hattı yapmak için çalışmalara başladık. İnşallah yakında bu projenin ihalesine de çıkacağız. İzmir Körfez geçişinin etüt projesini tamamladık. İmar planı çalışmaları da devam ediyor. Selçuk-Ortaklar arasında yeni bir demiryolu hattı ve 2. hat yapımını yatırım programına aldık. Ödemiş-Kiraz ve Bergama-Soma arasında hızlı tren hattı yapmak için hazırlıklara başladık. İzmir’e yetmeyen Adnan Menderes Havalimanı’nı baştan aşağı yeniledik. İzmir’e 28 baraj ve 8 gölet inşa ettik. 14 baraj daha inşa ediyoruz. İzmir susuz muydu? Gördes’i kim yaptı? İzmir’i suya biz kavuşturduk. Aslında büyükşehirin görevi bu. Ama yapmadılar. Son 17 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 547 bin dekar araziyi sulamaya açtık. İzmirli çiftçilerimize toplam 4,2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik” şeklinde konuştu.

Halkapınar-Otogar Metrosu İçin Çalışmalar Başladı başlıklı haber, www.insaatderyasi.com internet sayfasında 23 Kasım 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Yük. Müh. Tolga ÖZBASTACI,

tolgaozbastaci.blogspot.com

#tolgaozbastaci / @tolgaozbastaci

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.