Geçtiğimiz cuma günü ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yaşanan 7,1 şiddetindeki deprem oldukça geniş bir bölgede hissedildi. Depremin ardından, daha önce olmayan bir yarık, uydulara takıldı. Deprem bölgede son 20 yılın en büyük depremi olarak kayda geçti. Depreminin ardından 1400’den fazla artçı sarsıntı meydana geldi.

Yer sarsıntıları sonucu yaklaşık 200 bin kişinin elektriksiz kaldığı, birkaç kişinin yaralandığı belirtiliyor. Son depremden sadece bir gün önce ise ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu, eyaletin güney kısmında, Ridgecrest kenti yakınlarında 6.4 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini aktarmıştı.

Deprem merkezinin yakınında meydana gelen dev yarık, Planet Labs şirketinin 4 Temmuz ve 6 Temmuz’da çekilen iki uydu fotoğrafında açıkça görülebiliyor. 7.1 şiddetindeki depremde ise 6.4’lük depremden 11 kat daha fazla enerji açığa çıktı. Bu enerji, Hiroshima’ya atılan atom bombasını da geride bırakacak kadar büyük oldu. Depremin merkez üssünde yarılmalar gerçeleşti.

Deprem otoyollarda büyük hasara sebep oldu

Depremin meydana geldiği bölgede bulunan otoyollarda oluşan çatlaklar da yer sarsıntılarının arazide neden olduğu değişimlere işaret ediyor. Eyalet yetkilileri, bölgedeki otoyollardan biri onarım için kapattığı bildiriliyor.

En yeni depremin merkezi, Perşembe günkü depremin gerçekleştiği bölgede aynı bölgede, Los Angeles’ın yaklaşık 150 mil kuzeydoğusunda, Ridgecrest, Kaliforniya’nın yaklaşık 10 mil kuzey-kuzey doğusuydu. Ridgecrest bölgesi, Perşembe günkü depremden bu yana 100’den fazla artçı sarsıntı geçirdi ve uzmanlar daha fazlası olabileceği konusunda uyardılar. Önümüzdeki hafta da 55 ila 120 arasında, şiddeti 3.0 ve üstünde olan deprem olması bekleniyor. İnsanlar, en fazla 3.0 şiddetindeki depremleri hissedebiliyor. Bu değerin altındaki depremler ise insanlar tarafından hissedilmiyor.
Bu haber PH haber sitesinden alıntı yapılarak düzenlenmiştir.

Düzenleyen;

İnş. Müh. Adil MİRDESLİ

adil.mirdesli01@gmail.com

instagram;adil.mirdesli

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.