Uyruklarına göre en çok konut satın alan 20 ülke vatandaşının sıralandığı listeye, en son 2016’da 281 adet konutla 16. sıradan giren Çinliler 2015’te  271 adetle 18. basamakta yer almışlardı. Kovid-19 salgınının en yoğun hissedildiği yılın ilk yarısında Türkiye’den konut alan yabancılar listesinde Çinliler 8.ci sırada yer aldı. Son 3 yıldır listede yer alamayan Çinliler Ocak-Haziran döneminde 415 adet konut alarak listede üst sıraya yükseldiler.

Uluslararası ve yerel uçuşların iptal edildiği, sınırların kapatıldığı, sokağa çıkma yasağının uygulandığı ilk 6 ayda 2019’un tamamından daha fazla konut alan Çinliler, Haziran’da üçüncülüğe kadar yükseldiler.

Kuşak-Yol projesi ve Turist Sayısındaki Yükseliş Türkiye’ye İlgisini Artırdı

Türk Çin Kültür Derneği Başkanı İrfan Karslı, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Çinlilerin uzun yıllardır başta ABD olmak üzere çok sayıda ülkede yatırım yaptığını, tarihi İpek Yolu’nu canlandırarak Pekin’den Londra’ya kadar kesintisiz bir ticaret yolu oluşturmayı hedefleyen Kuşak ve Yol Projesi’nin açıklanmasından sonra Çinlilerde Türkiye ve Avrupa algısının artmaya başladığını, geçen yıl Çinli turist sayısı 500 bine yaklaştığını, Türkiye artık Çin’de tanınan, bilinen ve Avrupa ülkesi olarak kabul edilen bir ülke olduğunu, bunun da yatırımı artırdığını, Türkiye’de bir milyon liraya alınabilecek bir gayrimenkul Çin’de en az 4-5 milyon lira olduğunu , Çinlilerin Türkiye’de genelde yatırım amaçlı konut aldığını ifade eden Karslı, nadiren vatandaşlık için alan olsa da Çin Devleti’nin çifte vatandaşlığı kabul etmediğini” açıkladı.

Genelde İstanbul’u Tercih Ediyorlar

Çinlilerin Türkiye’de daire alırken “Avrupa’da da bir yatırımımız olsun” şeklinde düşündüğünü anlatan Karslı, “Lokasyon olarak çok büyük oranda İstanbul’u tercih ettiklerini, bu kenti Ankara, Antalya, İzmir ve Nevşehir gibi illerin takip ettiğini” söyledi. Karslı, “İstanbul’da ise genelde Maslak’ı tercih ediyorlar. Hem ulaşımı kolay hem iş merkezlerine yakın hem de güvenilir buluyorlar.” açıklamasında bulundu.

Yabancı Alıcıdaki Çeşitlilik Değeri de Artıracaktır

Konuyla ilgili görüşleri sorulan Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ise “Avrupa’da yabancıya konut satışında Türkiye’nin rakibi denilebilecek İspanya ve Portekiz’de yabancıya bir gayrimenkulün ortalama 420 bin avrodan satıldığını dile getiren Akbal, Türkiye’de ise bu rakamın 110-120 bin avro aralığında olduğunu, Portekiz’de her 5 evden birisinin yabancıya satıldığını ” kaydederek, “Yani yüzde 20’si yabancıya satılıyor. Bu rakam Türkiye’de en yüksek yüzde 4 olarak görüldüğünü,bu pazarı genişletmek için Çinlilerin Türkiye’ye artan ilgisini bu anlamda değerlendirmesi gerektiğini, pazarı daha da çeşitlendirerek ortalama değerimizi yükselteceğimizi” ifade etti.

Çin, Uzak Doğu’nun Kilidi Açacak

Demand Grup İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Demirbaş ise konuyla ilgili olarak “Türkiye’den konut alan ülkelerin başını genelde İran, Irak ve Rusya gibi yakın ülkelerin çektiğini belirterek, ilk 20’de Avrupa, Orta Doğu ve Körfez ülkeleri ile Türki Cumhuriyetlerinden bazı devletlerin yer aldığını, bu listede genellikle Uzak Doğu ile Güney Amerika ülkelerinin bulunmadığını” dile getiren Demirbaş, “Çin’in 2016’dan sonra tekrar en çok konut alanlar listesine girmesinin sektör için pozitif bir gelişme olduğunu, yılın ilk yarısında sekizinci sıraya kadar yükselen Çinlilerin konuta talebinin süreceğini düşündüklerini, bu kapsamda Çin’de Türk gayrimenkul ürünleri tanıtmalı ve sektörün cazibesi daha da çok anlatmalıyız. Çin’deki zengin sayısının çok yüksek olduğunu kaydederek Çin, sektörümüz için Uzak Doğu’nun kilidi olacaktır. Hem yıllık satış adedini, hem de gelirimizi bu sayede artıracağımızdan şüphemiz yok” açıklamasında bulundu.

Bu yazı https://www.rekabet.net/ adresinde 21.07.2020 tarihinde AA muhabiri referans gösterilerek yayınlanmıştır. Düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.