Koronavirüs Salgınının Kamu İhale Sözleşmeleri Üzerine Etkisi ile İlgili 2020/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 01 Nisan 2020 tarih ve 31087 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kamu İhale Sözleşmeleri Koronavirüs Salgınının etkisi ile ilgili Genelge

Koronavirüs Salgınının Kamu İhale Sözleşmeleri Üzerine Etkisi ile İlgili 2020/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 01 Nisan 2020 tarih ve 31087 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı 2020/5 sayılı Cuhurbaşkanlığı Genelgesine göre;

Yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınının önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla ülkemizde ve dünya genelinde sosyal ve ekonomik hayata ilişkin bazı tedbirler alınmaktadır.

Başvurular ilgili İdareye yapılacak

Koronavirüs Tedbirleri kapsamında 4/1/2002 tarhili ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu (istisnaları dahil) ile bu kanundan istisna edilen düzenlemeler kapsamında gerçekleştirilen Kamu İhale Sözleşmeleri sonucunda imzalanan sözleşmelerde, covid-19 salgını nedeniyle;

  • sözleşme konusu işin yerine getirilememesinin geçici veya sürekli olarak,
  • kısmen veya tamamen imkansız hale geldiğine ilişkin başvurular,

yükleniciler tarafından bu durumun belgelendirilmesi suretiyle sözleşmenin tarafı olan idareye yapılacaktır.

“Süre uzatımı veya sözleşmenin feshi”

İdarelerce bu başvurular, 5/1/2002 tarihli ve 4735 sayılı Kamu İhaleleleri Sözleşmeleri Kanununun 10uncu maddesi ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde incelenecek ve karar alınmadan önce idarelerce Hazine ve Maliye Bakanlığı‘nın değerlendirilmesi alınacaktır.

İdarelerce yapılan değerlendirme sonucunda;

  • ortaya çıkan durumun yükleniciden kaynaklanan bir kusurdan ileri gelmemiş olması,
  • yüklenicinin sözleşmeden doğan yükümlülüklerini yerine getirmesine engel nitelikte olması ve
  • yüklenicinin bu engeli ortadan kaldırmaya gücünün yetmemesi

şartlarının birlikte gerçekleştiğinin tespit edilmesi üzerine süre uzatımı verilmesine veya sözleşmenin feshine karar verilebilecektir.

Bilgilerini ve gereğini arz ederim.

Kaynak; COVID-19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi ile İlgili 2020/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikBakanlık, Kamu kurumlarına 6 bin ilave atama yapacak!
Sonraki İçerikKonut Hesabı ve Devlet Katkısı’na ödeme esnekliği tanındı!
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.