Sıradan yapı malzemeleri (kum gibi) daha nadir ve daha değerli hale gelmesi küresel inşaatı ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte inşaat endüstrisinin karbondioksit emisyonları küresel iklim değişikliğini artırdığı bilinen bir gerçektir. Yapı endüstrisi yeni çözümler bekliyor, ancak ölçeklenebilir alternatiflerin çok fazla olduğu da söylenemez.

Geometriye dayalı bir yaklaşım

The Architects Newspaper‘da yer alan makaleye göre, İsviçreli okulun Mimarlık Teknolojisi Enstitüsünde bulunan Philippe Block ve Tom Van Mele liderliğindeki grup algoritmik tasarım ve 3D baskı teknolojisinden faydalanarak mühendislik problemlerinin çözümünde “geometriye dayalı bir yaklaşım”ı benimsemiştir. Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumunda, ETH Zürih Üniversitesi “fonksiyonel olarak entegre edilmiş füniküler döşeme”i inşa edeceklerini de açıklamıştı.

Yüzde 70 daha az beton

Grup, döşeme çözümünde kiremitlerden ve 2016 Venice Architecture Bienali’ndeki Beyond Bending sergisinde sergilenen nervürlü füniküler döşeme sisteminden ilham almış. Yüklerin iletimi çift kıvrımlı kabuk tarafından sağlanıyor. Tipik inşaat yöntemlerinden % 70 daha az beton kullanılmakta. En ince alanlarda bile gerilmeyi azaltmakta olup laboratuvarın şu anda kullandığı geri dönüştürülmüş beton gibi daha zayıf malzemelerle inşa edilmesi mümkün olabilecek.

Mekanik ve elektrik tesisatını gizleme olanağı

Ayrıca, döşemede oluşturulan boşluklar elektrik hatlarının ve mekanik sistemlerin yerleştirmesine izin vermektedir. Şu anda, laboratuvar HVAC sistemlerinin döşemenin içine yerleştirilip yerleştirilemeyeceğini görmek için üniversitedeki Mimarlık ve Yapı Sistemleri laboratuvarıyla işbirliği yapmakta.

Kalıp ve işçilik maliyeti artırıyor

Bu uygulama her ne kadar beton kullanımını önemli ölçüde azaltsa da, inşa edilecek döşemenin karmaşık geometrisini oluşturmak maliyetleri zorlayacaktır. Özellikle kalıp ve işçilik yönünden pahalı bir sistem olacaktır. Araştırma grubu bu zorlukları azaltmak için Dijital Binalar Teknolojisi laboratuvarı ile 3D baskının ile üretimin araştırılması konusunda işbirliği yapmakta.

Maliyeti artıran kalıp ve işçilik konusunda çözüm üretilmesi halinde hem malzeme kullanımını azaltacak hem de daha hafif yapılar üretilerek yapıya etki eden deprem kuvveti azaltılacaktır. Bu tarz yenilikçi çalışmalar inşaat sektörü tarafından umut vericidir. İnşaat sektöründeki bu tarz çalışmalar yakından takip edilmeli ve gerekli desteklerin sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Umarım ülkemizde de benzeri çalışmaların yapılacağını işitiriz…

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

2 YORUMLAR

  1. Sistem aslında basit. Kesiti olabildiğince kemerleitirmeye çalışmışlar. Kalıp olarak da bildiğimiz köpük kullanmışlar. Ama ne yazıkki sistemle ilgili bilgiye yazınız ğzerimden ulaşamadım. Kaynak da göstermemişsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.