yazı üstü

İlkokulda ilk coğrafya dersiyle tanışmam aslında insanın doğasına daha kapsamlı bakmamı sağlayan ilk kapı idi. Önce kaç bölge var diyerek attık bu adımı. Daha sonra isimleri, iklimleri, bitki örtüsü, geçim kaynakları, iş olanakları, nüfusu, neleri meşhur derken o bölgeyi ve insanları tanımaya başlardık.

Klasiktir ki başta Karadeniz olmak üzere Akdeniz ve Ege de evler ahşaptan, kurak ve yarı kurak iklimli İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu da ise barınaklar kerpiç ağırlıklı yapılır. En temelde öğrendiğimiz;  iklime ve doğal malzemeye göre barınak tasarımları.

Günümüzde bu bilgi aşırı gelişme göstererek kendini BETON malzemesine bıraktı. Her tarafın iklimi doğal koşulları hop diye beton oluverdi. Çünkü beton hem ucuzu hem de uygulanması kolay! Kim ne yapsın doğalı sağlığı ya da şehir kimliğini. Doğal malzeme ne ki nerde bulunacak yap betonu dış kaplama yaparız ahşap yaparız otantik durur. Ev taş mı aa taş mı kaldı hadi onarımını briketle yapalım üzerine sıva çekelim tertemiz. Şu taş eve bi ikinci katı çıkalım ama sağlam olsun betonla çıkalım neden çünkü beton sağlam. Şimdi içe geçelim plastik kapılar ama ahşap kaplama olsun, mutfağa tezgah mermer görünümlü, beton merdiven taş kaplama hoop oldu mu sana mis gibi ev.

Bize daha çocuk yaşta aşılanan iklime göre doğal malzemeli barınma ve beslenme aldı başını gitti. Üzülerek dile getiriyorum ki bizim kendi benliğimi ve insan olma bulgularımızı ikinci plana atma adımımız işte bu adımla başladı! Sahtecilik, Sunilik ve Ucuzluk.

Önce yiyeceklerimize bulaştı bu üç kavram. Fabrikasallaştık, toprağı değersiz kıldık ve sağlık paketli gıda da ığğğğ ona el değdi aaa o meyve  gelene kadar kaç kişi elledi derkeniçimize suni gıdaları yerleştiriverdik. Raf ömrü bilmem kaç ay hatta bazı zaman bilmem kaç yıl olan . Bir meyveyi dalından kopardıktan sonra bile bi hafta anca dayanırken nasıl olurda o kadar yol gelmiş ve tertemiz sağlıklı olan paket gıdalar aylarca dayanır anlamıyorum doğrusu ama sağlıklı lütfen.

Sonra doğal malzemeyi kim işleyecek dedik. Hazır olsun herkes uygulasın ve lütfen ucuz olsun. İnsan önemli değil her yerde yaşar önemli olan para ee cebimiz dolsun. Atın beton tohumlarını çiçeklere ihtiyacımız var. Kim ne yapsın toprağı bahçeyi dökün yerlere betonları dedik ve geldiğimiz yeri anlatma gereği duymuyorum yaşıyoruz maalesef ki.

Peki şimdi ne oldu? Organik beslenelim sağlıklı olsun diye kurtlu elma ezilmiş domatese dünya para veriyoruz neden organik. E sen vakti zamanında neredeydin? Üreticinin önünü kapatıp kentselleşmeye zorlarken nerdeydin ? Aşırı yoğunluklu kentlerden kaçıp köy hayatlarına sığınır olduk peki neden? Kötü enerji atalım sağlıklı olalım aman hayatımıza plastik girmesin doğal malzemelerle kanser gibi kötü hastalıklara yakalanmayalım.

Bu kadar sitem ederken sanmayın organik besleniyor doğal evde oturuyorum siz de bunu okurken %95 ihtimalle aynı durumdasınız üzgünüm ki bunun da farkındayım Toplumun gelişimi hayat koşulları mecburen buna itiyor bizi tıpkı bir zamanlar aa müstakil ev mi! Mis gibi apartman dairesi varken bahçeli evi kim çeksin yahu! düşüncesi gibi.

Fakat bu kadar yanlışlar varken artık bir dur diyelim en önemli şey olan beden ve ruh sağlığımı korumak için ve bizden sonraki neslimiz için daha yaşanabilir bir dünya bırakalım ve bilinçli davranalım.

Lütfen fikirlerinizi benimle paylaşın daha bilinçli olalım ve daha geniş kitlelere ulaşalım.

Merve AKPAK

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.