Bir Enstalasyon Örneği Makrome

Yerleştirme Sanatı olarak da bildiğimiz enstalasyon, geleneksel sanat eserlerinden farklı olarak mekan ile birlikte ve mekanı kullanarak yapılan, izleyici ya da ziyaretçi katılımının ön planda olduğu bir sanat türü.

0
603

Yerleştirme Sanatı olarak da bildiğimiz enstalasyon, geleneksel sanat eserlerinden farklı olarak mekan ile birlikte ve mekanı kullanarak yapılan, izleyici ya da ziyaretçi katılımının ön planda olduğu bir sanat türü.

enstalasyon

Enstalasyon her türlü malzeminin kullanımına olanak verebilir. Resim, video, heykel ve ışık vs. gibi. Bazen de halat gibi malzemeler.

Enstalasyon olarak Makrome

Fiber sanatçısı Agnes Hansella, Bali’de tavandan sarkan bir cephe boyunca uzanan üçlü bir makrome enstalasyonu tasarladı. Bunlar “Dağ”, “Okyanus” ve “Gün Batımı” başlıklı duvar cepheleri dokuma ya da örme yerine düğümleme kullanılarak üretilen makrome ile yapıldı.
Hansella, bu çalışmada daha önce çalışmadığı bir sanatçı ekip ile birlikte çalışmış. Ve devasa malzemeleri bir araya getirmek için demir testere ile manila halatları kesip iskele üzerinde dengelemiş. Her üç çalışma da kaba taslaklarla başlayıp yerinde geliştirilmiş.

“Makrome tekniklerinde iplerin kendi iradesi ve karakterleri olduğunu düşünüyorum, bir sanatçı olarak onları takip edip neyin çalışıp, neyin çalışamayacağını görüyorum” diye söylüyor Hansella.

Makrome, düğüm teknikleri kullanılarak üretilen bir tekstil türü.

Dağ

enstelasyon
Proje yapımında sanatçıyla beraber 9 kişi bulunmuş, aşağıdan yukarıya yüksekliği 766 cm olan bu çalışma çatı konstrüksiyonuna 16 mm’lik bir halat düğümlenerek başlanmış.

OKYANUS

okyanus estelasyon

Okyanus modeli okyanus dalgasından esinlenmiştir. Üst kısım, mercanları temsil eden şekillerin bir karışımı. Rastgele bir sırayla ama yine de geometrik bir düzene sahip.
1150 cm genişliğinde ve 650 cm yüksekliğindedir.

GÜN BATIMI

enstalasyon

Sanatçı projeyi Jimbaran bölgesinde yer alan Locca Beach House Bali için yapmış. Gün Batımı için desen, sahildeki gün batımından esinlenmiştir. Bu yapıdan denize doğru yürüyerek gün batımının izleyebilirsiniz. 1150 cm genişliğinde ve 500 cm boyutlarındadır.

Agnes Hansella’nın diğer projelerini incelemek için www.agneshansella.com  adresini ziyaret edebilirsiniz.

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.