photo by Dan Anderson

Merhaba arkadaşlar. Türkiye’de inşaat sektörü, önde gelen sektörlerden birisi halene gelmiştir. Bu sektörde kullanılan en  yaygın yapılaşma şekli betonarme yapılardır. Son zamanlarda ise çelik yapılar hızla yaygınlaşmakta ve ülkemizde de çok farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bu makalemizde çelik yapıların, malzemelerin avantaj ve dezavantajlarından kısaca bahsedeceğim.

Çelik Yapıların Avantajları 

Çeliğin gerilme mukavemeti betona göre kat kat fazladır.Beton basınçta güçlü, gerilmede ise daha zayıftır.Yapılarda gerilme kuvvetinin bulunduğu yerlerde beton kullanılacaksa, gerilmeye dayanması için beton içerisinde çelik donatılar kullanılmalıdır. Bu yapı türüne ise betonarme denir.

Çelik aynı zamanda sünek bir yapıdadır. Süneklik, temel olarak, yapının arızadan önce verdiği uyarıdır. Beton ise doğada gevrektir. Emniyet hattının faktörünü geçtikten sonra aniden başarısız olur, ancak çelik yapılarda bazıları da bazı sınırlar tanımlar. Yapı, bu sınırları aştığında yapı aniden çökmez, ancak süneklik nedeniyle yeterince uyarı verir ve bina güvenli bir şekilde boşaltılabilir.

Çelik ayrıca beton ile karşılaştırıldığında ağırlık oranına karşı yüksek bir mukavemete sahiptir. Yapının inşa süresi kısa olduğunda çelik yapılar tercih edilir. İnşa zamanı betona göre daha kısadır. Çelik çubuklar gerektiğinde yeniden kullanılabilir. Kullanım açısından maliyeti düşürebilir.

Çelik yapılar her yönden genişleyebilir. Gelecekte mukavemette herhangi bir değişiklik olması gerekiyorsa çelik kullanarak güçlendirme çok daha kolay olacaktır, ancak betonda bu mümkün değildir.

Çelik, beton kolonlara kıyasla daha küçük kolon ebatlarına sahiptir; bu nedenle, diğer fonksiyonlar için bu daha fazla alanın kullanımına sunulacaktır.

Çelik yapılar betondan daha hafif olduğu için daha az maliyet gerektirir ve yapıya ait temelin maliyetini azalır.

Çelik yapılar maliyet açısından etkilidir . Çelik konstrüksiyon montaj ve kullanım açısından daha

kolaydır. Dolayısıyla neredeyse bir yılda biten bir bina şimdi birkaç ay içinde tamamlanabilir. Bu inşa süresini hesaba katarak tasarruf edilebilir.

Çelik Yapıların Dezavantajları 

Bir çelik yapının bakım maliyeti çok yüksektir. Çelik kolon ve kirişine pasının etkisi nedeniyle zaman zaman yenilenmek için pahalı boyalar gereklidir. Böylece şiddetli koşullara karşı direnç artar.

Çelik, betonla karşılaştırıldığında ateşe karşı çok az dirence sahiptir. Hemen hemen 600-700 ° C arasında çelik gücünün yarısını kaybeder.

Çelik herhangi bir yönde kalıp olamaz. Yalnızca başlangıçta bölümlerin bulunduğu formlarda kullanılabilir. Çelik, süneklik yapısını kaybederse,ani kırılmalara neden olabilir.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Kaynakİsmail Enes ERDEĞER
Önceki İçerik0
Sonraki İçerik0
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Tel: +90 542 373 34 37 Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.