Kanuni olarak yapıların inşasına ve yapılandırılmasına verilen izin belgeleri bulunmaktadır. Yetkili belgeler dahilinde devam edebilen inşaatlar ve yapı inşaları için alınması gereken ilk belge, yapı ruhsatıdır. Yapı ruhsatı, binaların yapımına izin verilmesi ile edinilen evrakdır.

İmar Kanunu’nda belirtilen yasa maddelerine göre inşaatların yapımına çeşitli prosedürlerin tamamlanması akabinde izin verilmektedir. İzin belgesi alınarak yapı ruhsatı başvurusu yapılmakta ve gerekli prosedürlerin tamamlanmasıyla ruhsat alınmaktadır.

Ruhsat alınması sürecindeki aksaklığının sorumluları kim?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ruhsat alınması sürecindeki aksaklığın müellifler ve şantiye şefi olduğuna kanaat getirerek 2 Mayıs 2018 tarih ve 30409 (mükerrer) Resmi Gazete’de yayımladığı TS 8737 Formlar-Yapı Ruhsatı Standardı İle İlgili Tebliğ ve TS 10970 Formlar-Yapı Kullanma İzin Belgesi Standardı İle İlgili Tebliğin Yürürlükten Kaldırılmasına Dair Tebliğ  ile proje müellifleri ile şantiye şefi mühendis, mimarların imzalarının yer aldığı bölümleri kaldırmıştı.

TMMOB, tebliğin iptali için dava açtı.

Buna karşın imza haneleri kaldırılan alanlarda sorumluların isimlerinin ve ilgili bilgilerinin kaydedilmesi uygulaması devam etmekteydi. Yürürlüğe giren yeni yapı ruhsatı standardının Föy 2/a içindeki açıklamalarda “Mimari proje müellifleri diğer görevliler ile birlikte bu formun usulüne uygun doldurulmasından sorumludur” maddesinin proje müellflerine sorumluluk yüklediğini gerekçe gösteren TMMOB, tebliğin iptali için dava açtı.

Danıştay 6. Daire’si yürütmeyi durdurdu!

Danıştay 6. Daire’sinin 17 Nisan 2019 tarih ve 2018/5260 Esas nolu kararı ile 02 Mayıs 2018 tarih ve 30409 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan TS 10970 Formlar-Yapı Kullanma İzin belgesi Standartına ve TS 8737 Yapı Ruhsatı Standardına ilişkin yürütmeyi durdurdu.

Şekil 1 – Danıştay 6. Daire’sinin yapı ruhsatı hakkındaki kararı

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararını almasının üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kararı daha yeni kabul ederek Yapı Ruhsatı Formunu revize etti. Şaka gibi değil mi?

Yapı ruhsatında müelliflerin ve şantiye şefinin imza hakkını kararlılıkla savunan ve geri adım atmayan TMMOB tarafından kazanılmış çok önemli bir başarı olduğunu söyleyebilirim. Bu süreci takip eden ve yılmadan duruşunu koruyan herkese teşekkür ediyorum.

Ruhsat alma sürecindeki uzamanın nedeni nedir?

Ruhsat sürecinde belki de en kısa süren aşama müelliflerin ve şantiye şefinin imza sürecidir. Bu aşamanın bir gün içinde halledildiğini çok rahat söyleyebilirim. Peki, sürecin uzamasına neden olmayan kişilerin imza yetkisi neden kaldırılır ki?

Ruhsat sürecinin uzamasında en büyük payı yerel yönetim olan belediyelerdir. Hediye isteyeni, tatil hayallerini anlatanı, kızına bilgisayar almak isteyeni, arabasını yenilemek isteyeni, borcu olanı… Saymakla bitiremezsiniz. Eminim aranızda şahit olanlar vardır. Belki de başınızdan geçmiştir. Bakanlık önce buralara bir el atsın. Zaten değeri yerlere düşürülmüş olan mühendislik ve mimarlık mesleklerinden de elini çeksin.

Ruhsat alma süreci nasıl kısalır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ruhsat sürecini kısaltmak istiyorsa, bu işin doğrusu ruhsatların e-İmza’ya açılmasıdır. Bildiğiniz gibi bir çok alanda e-Devlet’te işlem yapılıyor. Müellifler, şantiye şefi ve ilgili yerel yönetimdeki sorumlular ruhsata e-İmza atabilir. Elektronik ortamda yapılacak imza işlemleri için de süreler tanımlanmalı ve ilgili kişilerin süreci aksatması engellenmelidir.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.