Türkiye genelinde 6,7 milyon bina dönüşmeyi bekliyor. Ancak müteahhitlerin metrekare, arsa sahiplerinin ise daire pazarlığına girmesi kentsel dönüşüm sürecinin yavaş ilerlemesine neden oluyor.

İstanbul’u korkutan 5,8 büyüklüğüne sahip deprem bina güvenliği ve kentsel dönüşüm tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı.

1999 yılında meydana gelen yıkıcı deprem sonrasında bina güvenliği yükselecek ve kentsel dönüşümü teşvik edecek önemli adımlar atıldı. Ancak aradan geçen 20 yıla rağmen dönüşüm eksik kaldı. Hâlâ Türkiye’de 6,7 milyon binanın risk altında olduğu ve acilen dö-nüştürülmesi gerektiği ifade edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başta İstanbul olmak üzere fay hatları üzerinde yer alan binaların dönüşümü amacıyla çalışmalara hız verildiği kaydedildi. yasal düzenlemelerdeki eksiklikler ve bina sahipleri ile müteahhitlerin metrekare hesabı, daire pazarlığı bu çalışmaların hızını ciddi biçimde azalttı.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, dönüşüm tespit çalışmalarının hızlanması için eksik kalan yasal düzenlemelerin bir an önce tamamlanması gerektiğini açıkladı. ancak müteahhitler ile arsa sahiplerinin de dönüşümü bir rant kavgasına dönüştürmemesi gerektiğini ifade etti.

MÜTEAHHİTLER FAZLA METREKARE, ARSA SAHİPLERİ EKSTRA AVANTAJ ISRARCILIĞINDAN VAZGEÇMELİ 

Durbakayım “Kentsel dönüşümü hızlandırmak için öncelikle müteahhitlerin fazla metrekare hesabı yapmasından, arsa sahiplerinin de ekstra avantaj sağlama ısrarcılığından vazgeçmesinin ne kadar elzem olduğu ortada. Bakanlık ve yerel yönetimler müteahhitler ve arsa sahiplerinin orta noktada konsensüs sağlamasına zemin hazırlayacak yasal adımları hızlandırmalıdır. Manevi ve maddi kayba sebep olan veya olabilecek şekilde inşaat yapımında rol alan müteahhit, kontrol mühendisi, mimarların siciline kayıt düşülmeli. Yıllardır sektörü katleden deneyimsiz, yetersiz kişi ve firmaların verdiği tahribatın bir an önce giderilmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Müteahhitler Metrekare, Arsa Sahipleri Daire Pazarlığında! başlıklı haber, www.insaatderyasi.com internet sayfasında 27 Eylül 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Yük. Müh. Tolga ÖZBASTACI,

tolgaozbastaci.blogspot.com

#tolgaozbastaci / @tolgaozbastaci

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.