Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesi İlk Ziyareti Gerçekleşti!

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi olan ve yapımına devam edilen Mersin Gülnar ilçesindeki Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesine ilk kez ziyaret gerçekleştirildi.

0
764
-Article Top-

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali projesi olan ve yapımına devam edilen, Mersin Gülnar ilçesindeki Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesine ilk kez ziyaret gerçekleştirildi.

- Advertisement -

TRT Haber‘in yaptığı habere göre; Nükleer Santraller kapsamında Türkiye’nin ilk NGS projesi olan Mersin Gülnar’daki Akkuyu Nükleer Güç Santrali ilk kez vatandaşların ziyaretine açıldı.

Mersin ili Gülnar ilçesinde yapımına halen devam edilen Akkuyu NGS Projesi‘nin temeli, 3 Nisan 2018’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ağırlamasını takiben atılmıştı. Gülnar ilçesinde görevli muhtarlar ile vatandaşlardan oluşan 312 kişilik heyet, düzenlenen “Açık Kapı” etkinliği kapsamında, otobüslerle santral sahasını gezdi.

Geçmişte Rusya’da eğitim gören Türk mühendisler ve rehberler eşliğinde yapılan gezide, vatandaşlara santraldeki inşaat çalışmalarında gelinen son durum hakkında bilgi verildi.

Vatandaşlar Santral Hakkında Bilgilendirildi

Santralin nasıl çalışacağı, ekonomiye ne katkı sağlayacağı ve alınan güvenlik önlemleri konusunda Vatandaşlar bilgilendirildi. Ziyarette Gülnar Kaymakamı Mehmet Erhan Türker ve Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel de hazır bulundular. Akkuyu Nükleer AŞ Genel Müdürü Yuriy Galanchuk, Kaymakam Türker ve Başkan Günel’e detaylı bilgi verdi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Galanchuk; “Aktif olarak ziyaret etkinlikleri yapmaya başladık. Bunu 6 ayda bir düzenli olarak yapmaya devam edeceğiz. İnsanlarla daha fazla ve daha samimi bir diyalog kurma çabasında olacağız” dedi.

Santralin zararsız ve güvenli olduğunu gördük

Etkinliğe küçük oğluyla katıldığını bildiren 21 yaşındaki ziyaretçi Emine Kızıl; “Santrali merak ediyordum. Burayı görmek ve tanımak için geldim. Güzel bir yer olmuş. İnşallah gerisi de gelir.” şeklinde konuştu.

İlk kez bir nükleer santral alanını gezdiğini dile getiren Gülseren Dibek, “Daha önce Rusya’ya ziyaret için düzenlenen bir yarışmada birinci olmama rağmen gidememiştim. Onun için buraya geldim, gördüm. İnşaat çalışmalarını, taş kırma çalışmalarını vesaire gördük. Çok güzel olmuş. Santrallerin etrafında hiç yeşillik olamayacağı söylenirdi. Öyle olmadığını gördüm. Santralin bir zararsız ve güvenli olduğunu gördük.” dedi.

Geziyi çok beğendiğini anlan ziyaretçilerden 73 yaşındaki Mevlüt Çiftçi ise, “Memleketimize, milletimize hayırlı olsun. Ben zaten en baştan beri memlekette bu hizmetlerin olmasını istiyordum. Tamamlanıp hizmete girdiğini de görebilirim İnşallah.” şeklinde duygularını ifade etti.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

Akkuyu Nükleer Güç Santrali inşa projesi, Rusya ve Türkiye arasında yürütülen tarihteki en büyük projedir. Santral, toplam kapasitesi 4.8 GW olan VVER-1200 tip 3+ nesil reaktörlü dört güç ünitesinden oluşacaktır. Bu proje, Novovoronej NGS-2 (Rusya, Voronej ili) projesi baz alınan nükleer enerji santralinin modernleştirilen seri projesidir.

Uygulanan proje modeli: BOO (build-own-operate, veya «Yap-İşlet-Devret»)

Projenin iş sahibi ve yatırımcısı: Akkuyu Nükleer A.Ş. (AKKUYU NÜKLEER ANONİM ŞİRKETİ projeyi yönetmek üzere özel olarak kurulmuş bir şirkettir)

Genel Tasarımcısı:  Atomenergoproekt A.Ş.

Genel Müteahhidi: Atomstroyexport A.Ş. (her iki şirket Rosatom bünyesinde faaliyet gösteren mühendislik şirketleridir)

Projenin geliştiricisi (developer): Rusatom Energy International A.Ş.

Teknik İşveren: Rosenergoatom A.Ş.

Projenin bilimsel yöneticisi: Kurchatov Enstitüsü Ulusal Araştırma Merkezi

Lisanslama Prosedürü Danışmanı: Inter RAO – WorleyParsons

Akkuyu NGS’nin tahmini hizmet ömrü 60 yıl olup, 20 yıl daha uzatılabilir.

Akkuyu NGS Projesi‘nin 2023 yılına yetiştirilmesi planlanmaktadır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

KaynakTRTHaber
Önceki İçerikOkulun İstinat Duvarı Çöktü, Ölü ve Yaralılar Var!
Sonraki İçerikTürkiye’nin ilk afet eğitim parkı Kadıköy’de açılıyor
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.