Dünya’nın En Eski Tapınağı Göbeklitepe’ye Beton Döküldü!

Dünyanın en eski tapınağı olan ve UNESCO'nun Dünya miraslarına aday gösterdiği Göbeklitepe’ye beton döküldü.

0
609
yazı üstü

UNESCO tarafından 15.04.2011 tarihinde Dünya Mirasları’na aday gösterilen Dünya’nın en eski tapınağı Göbeklitepe’de, kazı çalışmalarının başkanlığını yapan Klaus Schmidt’in eşi arkeolog Çiğdem Köksel Schmidt yaşanan skandalı sosyal medya hesabından bu şekilde duyurdu.

Göbeklitepe’nin 2014 yılında geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat eden kazı başkanı Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal-Schmidt, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Göbekli Tepe’de yer alan Kaya Tapınağı’nın çevresine beton döküldüğünü söyledi ve tarihi alanın yok edildiğini belirterek şunları kaydetti;

“Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe. Taze beton dökülen alanın yanıbaşında görülen F yapısı ( Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var.

“Sit alanına kesinlikle beton dökmeyiz”
2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden, başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus ‘un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken.

Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum. Ben tahribat diyorum, onlar Doğuş yol yapıyor, proje böyle diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?”

Sırları ortaya çıkarılmayı bekliyor
Şanlıurfa’ya 15 kilometre mesafede bulunan 300 metre çapında bir tepe olan ve 12 bin yıl önce inşa edildiği ortaya çıkan Göbeklitepe bir tepe üzerine inşa edilmiş çok sayıda yuvarlak yapıdan oluşuyor ve bu yapılardan 6 tanesi gün ışığına çıkarılmış durumda. Bu yapılardan 20 tane olduğu belirtiliyor. Taş devrinden kalma bu tapınakların bulunduğu alanda T biçiminde sütunlar ile çevrilmiş tapınakların merkezinde iki T biçiminde sütun karşılıklı olarak yer alıyorlar. Hayvan, tasvirlerinin bulunduğu alanda 3 boyutlu kabartma şeklinde yapılan müthiş betimlemeler bulunuyor.

Göbekli Tepe,  Stonehenge‘den 7 bin 500 yıl, piramitlerden 6 bin yıl önce kurulmuş olması ile bu emsalsiz tapınak insanlık tarihine ışık tutuyor.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.