Taksim Camii İnşaatında Son Durum!

Taksim Camii'nin inşaatında gelinen son durum hava fotoğrafları ile görüntülendi. Görüntülerde caminin ana kubbesinin kaplanmaya başladığı ve silüetinin oluştuğu ortaya çıktı.

0
593
-Article Top-
- Advertisement -

2018 yılı Ramazan ayında hizmete açılması hedeflenen caminin inşaatı hız kesmeden devam ediyor. Havadan çekilen görüntülerle iki küçük kubbeden sonra ana kubbenin de kapatılmaya başlandığı gözler önüne serildi.

49 yıldır tartışmalara konu olan, Taksim Maksemi’nin arkasında yer alan caminin inşaatına 17 Şubat 2017’de başlanmıştı. Mimarlığını Selim Dalaman’ın yaptığı cami inşaatının geldiği son durum havadan bu şekilde görüntülendi. Taksim Camii, Taksim Meydanının yeni silüetini oluştururken bir yandan da Beyoğlu’nun kozmopolit yapısını yansıtacak.

Ana kubbenin iskeletinin son durumu ise çekilen bu görüntülerle ortaya çıktı. Görüntülerde Taksim Meydanı’nda cami siluetinin tamamen belirgin olduğu görüldü. Taksim Camii’nin zemin üstü bina yüksekliği 20,70 metre kubbe yüksekliği 9,6 metre toplam mahya yüksekliği 30,3 metre olacak. Bu yüksekliğin özellikle diğer dini mabetlerin yüksekliği dikkate alınarak projelendirildiği öğrenildi.

 

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.