Sanat&Yapı Malzemeleri

Eserlerinde özgün macun kazıma tekniğini kullanan ve soyut resimler üzerine yoğunlaşan Can Özsobay "Tılsım" adlı sergisini Summart Sanat Merkezinde açtı.

0
134

Ressam Can Özsobay, geçmişe ve bugüne ait hikayelere tanıklık eden 20 adet eserden oluşan ‘Tılsım-Can Özsobay’ sergisini Summart Sanat Merkezinde açtı.

Sergisi hakkında detayları aktaran Özsobay, “Aileyi evi koruyan hilye-i şerifler vardır. Tılsımı koruyuculuk özelliği olduğu için seçtim. Bunu modern sanatla karıştırarak devam ettirmek istedim. Bizim kültürümüzde olan tılsımları günümüze taşıdım. Tılsım işin içine girince ortaya çıkacak olan mistik bir hava, koruyuculuk, iç huzuru baz aldım” dedi.

İnşaat Malzemeleriyle Sanat

Sergiyi hazırlamasının bir yıl sürdüğünü ifade eden Özsobay, “Sergide yaklaşık 20’ye yakın eser var. Daha çok eserle girmek isterdim ama bunun da yeterli olduğunu düşündüm. İnsanları çok fazla sıkmadan bir sergi hazırlamak istedik. Ben normalde fırça kullanmıyorum ve figüratif çalışmıyorum. Benim yaptığım iş aslında inşaat malzemeleriyle. Boya ve fırça var ama alt yapı ve yüzde 70’i inşaat malzemeleriyle. Bunu geliştirdiğim bir macunla tuvale aktardım. Beton ve macunu kazıyarak, mala kullanarak böyle bir sisteme geçtim” diye konuştu.

Gelecek Sergi Planları

Bu sene içerisinde 4 yada 5 sergi projesi yapmayı planladığını söyleyen Özsobay, “Yurt içi ve yurt dışı sergilere iştirak edeceğiz. Bu sergi ile start verdik. Bundan sonra İzmir, Ankara, Mersin ve yurt dışı olacak” dedi. Sergi, 24 Nisan’a kadar açık kalacak.

Haber 25.03.2021 tarihinde hürriyet.com.tr/milliyet.com.tr de yayınlanmıştır. Foto: A.A Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.