Türkiye’nin Maldivler’i diye anılan Salda Gölü için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen açıklamada, “Salda Gölü Özel Çevre Koruma Projesi içinde herhangi bir betonarme yapı asla olmayacak, çivi dahi çakılmayacaktır. Beyaz kumların olduğu alana ayakkabıyla girilmesine ve bu doğal alana hiçbir şekilde en ufak çöpün dahi atılmasına izin verilmeyecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Yapılar ahşap ve doğal malzemelerden yapılacak

İddia edildiği üzere Salda Gölü kıyı kenar çizgisinin 50 metre değil, 300 ile 600 metre arasında değiştiğine dikkat çekilen açıklamada, günübirlik ihtiyaçlar için ahşap ve doğal malzemelerden yapılacak yapıların dahi göl ve beyaz kumların yer aldığı kıyı kenar çizgisinin dışında konumlandırılacağının altı çizildi.

İlçe belediyesi Salda Gölü için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiyor

Bakanlık ve Burdur Valiliğince Salda çevresinde sürekli denetimler yapıldığı belirtilen açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bu denetimler kapsamında çevre kirliliğine yol açanlar hakkında para cezası uygulanmış, kaçak yapılar inşa edenler hakkında suç duyurularında bulunulmuştur. Salda ile ilgili yapılacak her çalışma Bakanlığımız ve Burdur Valiliğince hassasiyetle takip edilirken, ilçe belediyesi ne yazık ki üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmemektedir. Göl çevresinde çarpık yapılaşmaya göz yuman ve çevre kirliliğine karşı tedbirleri almayan sorumlularla alakalı Bakanlığımızca görevlendirilen müfettişler aracılığıyla tespite yönelik çalışmalar mahallinde devam etmektedir. Bu konuda ihmali bulunanlar hakkında gerekli adli ve idari takibatın başlatılması için girişimlerde bulunulacaktır.”

Salda Gölü’nü geleceğe en güzel, en doğal haliyle emanet edeceğiz.

Bakanlık açıklamasına göre, 14 Mart 2019’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilen Salda’yı ve çevresinin hassasiyetle korunduğuna dair şöyle açıklamada bulunuldu:

“Bu süreçte göl kenarına araç girişi ahşap bariyerler yapılarak engellenmiş, kaçak yapılar kaldırılarak görüntü kirliliği giderilmiştir. Ayrıca çöpler toplanmış ve çöp konteynırları ve çöp toplama araçları alınmıştır. Daha önce ciddi bir sorun teşkil eden atık suların sağlıklı şekilde bertarafı sağlanmış, atık yönetimi oluşturulmuştur. Gölün çevresinde biyoçeşitlilik araştırmalarına ve planlama çalışmalarına da başlanmış olup, süreç yönetimi sivil toplum kuruluşlarının da içinde yer aldığı çoğulcu bir yaklaşımla yürütülmektedir. Bütün bu iyi niyetli ve çevreci çalışmalar ortadayken baştan sona yalanlarla dolu iddialarla kamuoyu yanıltılmaya çalışılmaktadır. Salda Gölü ile ilgili çevre duyarlılığını ortaya koyan tüm vatandaşlarımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Salda Gölü Özel Çevre Koruması Projesi ile Salda’yı geleceğe en güzel, en doğal haliyle ve bir emanet bilinciyle taşıyacağımızdan emin olmalıdır.”

Editörün yorumu:

İnşaPORT 03.08.19 tarihinde “Salda Gölü‘ne Millet Bahçesi Yapılmasına Mimarlar Odası İtiraz Ediyor!” başıklı haberde, TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi Salda Gölü için; “Devlet uluslararası sözleşmeler ve anayasa gereği;tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlamak ve bunun için gerekli tedbirleri almakla; deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararını gözetmekle sorumludur.” ifadesi yer almıştı.Aynı sorumluluğu kamu ve millet yararı için İlçe Belediyesi’nin de almasını bekliyoruz.Türkiye’nin cennet köşesi Salda gölünün yeni bir Uzungöl olmamasını temenni ederiz.

Bakanlık’tan açıklama: Salda Gölü çevresine çivi dahi çakılmayacak” başlıklı haber www.aa.com.tr sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.