Bilim adamları Hasan Dağı’na koştu!

Bilim adamları Hasan Dağı'na koştu! Gaz çıkarmaya başladı. İnsanlar yaklaşmaktan korkuyor...

0
315
hasan dağı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener ve beraberindeki ekip, Hasan Dağı’nda incelemelerde bulundu.

İnsanlar endişeleniyor!

Niğde’de meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin ardından, bölgede bulunan volkanik tipli Hasan Dağı’na yönelik endişeler de artmaya başladı.

Birçok uzman konu hakkında açıklamalarda bulunurken, bölgedeki depremlerin devam etmesi sonucunda yanardağın durumunun ne olacağı merak edilmeye başlandı.

İncelemelerde bulunuldu.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şener ve beraberindeki ekip, Hasan Dağı’na giderek incelemelerde bulundu.

NIGDE UNIVERSITESI JEOLOJI MUHENDISLIGI OGRETIM GOREVLILERI BOR ILCESINDE DEPREMIN MEYDANA GELDIGI OBRUK KOYUNDE INCELEMELERDE BULUNDU.FOTO:NIGDE,(DHA)

Bölgedeki Hasan Dağı’nın aktif bir volkan olduğunu ve depremde etkisi olup olmadığını araştırdıklarını dile getiren Şener, şunları söyledi:

“Hasan Dağı’nın en son patladığı tarih, Çatalhöyük’te yapılan arkeolojik kazılarda insanlar tarafından çizilmiş duvar resimlerinde kayıtlı. M.Ö. 6500 yılı. Dolayısıyla biz, 10 bin senede volkanik faaliyet olduğu zaman aktif volkan diyoruz, dolayısıyla Hasan Dağı da bu bağlamda aktif bir volkan. Şu an uykuda ama 5.1 şiddetindeki depremin Hasan Dağı volkanizmasını etkileyeceği konusunda konuşmak çok iddialı bir konu olur. Burada incelemeler yapacağız.

“Dağ durduğu sürece gaz çıkacak!”

Sosyal medyada çıkan gaz çıkışı videoları var. Hasan Dağı‘nın kraterine yakın. Aşağı yukarı 3 bin metre yükseklikte. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) yapmış olduğu çalışmalarda o gazların bütün kimyasallarını araştırmış durumda. Hasan Dağı durduğu sürece o gazlar oradan çıkacak. Korkulacak bir şey yok, hafif bir deprem. Yörede de fazla hasar ve can kaybı yok. Jeolojik incelemeler yapacağız.”

Kaynak: DHA

Bilim adamları Hasan Dağı’na koştu! başlıklı haber www.yenicaggazetesi.com.tr adresinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen: Elk. Müh. (Stu) Ahmet Aslan

eposta: ahmetasln93@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.