Son haftalarda 3.0 ila 6.4 büyüklüğü arasında çok sayıda depremin yaşandığı komşumuz Yunanistan’ın bir adası olan Girit’teki depremler ile ilgili olarak Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bazı açıklamalarda bulundu. Her zaman depremle ilgili tedbirlerimizi muhakkak almamız gerektiğinin uyarısında bulunan Ersoy “Bu kuşak 8.0’den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip’ dedi.

Yunanistan’ın Girit Adası’nın olduğu bölgede yaşanan deprem hareketliliği sürüyor. Bu sabah saatlerinde yaşanan 4.8 büyüklüğündeki depremle güne uyanan ada sakinleri ardından çok sayıda artçı depreme şahit oldu. Bölgede geçtiğimiz haftalarda da 6,4 büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştı.

Meydana gelen depremlerle alakalı Prof. Dr. Şükrü Ersoy değerlendirmelerde bulundu. Akdeniz’deki meydana gelen depremlere sadece Girit Adası olarak bakmak doğru değil. Burada bir alan var. B hat için konuşmak gerekir. Batı’da İyonya Denizi’nde başlıyor bu hat, güneyde Girit, Kerpe ve Rodos Adası oralardan Fethiye’ye doğru giden derin bir çukur var.

Ege’ye ve Anadolu’ya doğru dalan bir çukur. Hatta Rodos Adası’nın yanındaki çukur 4 bin 500 metre ve bu çukur bir yitim zonu olduğu için  Akdeniz’in en derin yeridir.

Yitim zonu, taşyuvardaki birbirine yaklaşan levhalardan yoğunluğu fazla olanın, sınırı boyunca, yoğunluğu daha az olanın altına daldığı ve mantoya gömüldüğü binlerce kilometre uzunluğundaki kuşaktır ve  diğer adları yitim zonu ile yitim kuşağıdır.

Burasını dünyadaki yerlere benzetmek gerekirse Japonya, Şili ve Endonezya deprem mekanizmasına benzetebiliriz. Yani deprem mekanizması olarak dünyanın en tehlikeli yerlerine benzetebiliriz. Dolayısıyla Türkiye’yi ilgilendiren bu kuşak, 8.0‘den büyük depremler oluşturabilecek kapasiteye sahip. 365 yılı  depremi 8.6 büyüklüğündeki bu depremde Hitit Adası’nın batısında gerçekleşiyor ve adayı 9 metre havaya yükseliyor. Bu saydığımız bölge özellikle Girit civarı, üçlü tehlikeli ile karşı karşıya deprem tsunami ve volkanizma bunun üçünü de aynı anada üretebilir.

Deprem Girit Adası bölgesini daha çok etkiler ama bizi de dolaylı yönden ciddi şekilde etkileyebilir. Fethiye’de 1957 depremi var. Bizde de olası bir deprem çok etkisiz kalmaz. Bu zonun Ege Denizine doğru kısmında Muğla Gökova, Istanköy, İncirli gibi adalar var ve buralar bu deprem zonu ile depremler oluşturabilir.

Bu hattaki depremlerin mekanizması birbiri ile ilişkilidir. Depremin gelecekte olabileceğini kabul edip tedbirlerimizi ona göre hazırlamamız gerekmektedir.

Düzenleyen; İnş.Müh. Ahmet DAŞ

Kaynak; https://www.cnnturk.com/turkiye/giritteki-depremler-ne-anlama-geliyor-prof-dr-sukru-ersoy-8-0den-buyuk-depremler-olusabilir

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.