Hazine arazilerinde 126 bin vatandaşın tapu sorunu çözülüyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hazine üzerine kayıtlı olup orman vasfını yitirmiş arazileri kapsayan ‘2B arazileri’ni doğrudan satın alma hakkı olup süresi içinde başvurmayanlara veya peşinatını veya taksitlerini yatırmadığı için hakkını kaybedenlere 30 Kasım'a kadar süre verdiklerini açıkladı. Kullanıcısı olup da Hazine'ye ait tarım arazilerini satın almak isteyenlere de 7 Eylül'e kadar başvuru süresi tanındı. 126 bin vatandaşın bu düzenlemeden yararlanması bekleniyor.

0
1422
yazı üstü

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Hazine üzerine kayıtlı olup orman vasfını yitirmiş arazileri’ ifade eden 2B arazilerini doğrudan satın alma hakkı olup süresi içinde başvurmayanlara ve başvuru yapıp peşinatını veya taksitlerini yatırmadığı için hakkını kaybedenlere 30 Kasım’a kadar başvuru ve ödeme imkanı sunduklarını açıkladı.

2B arazileri ile ilgili mülkiyet problemleri çok eskiye dayanıyor. Belirtilen arazilerde Cumhuriyet yıllarından mülkiyeti olan, vergileri ödenmekte olan arazilerin önce orman arazileri kapsamına alınması, ardından Hazine adına orman vasfı dışına alınmasıyla tapu sahiplerinin işgalci konumuna gelmesi, pek çok mülkiyet mağduru yaratmıştı. Ağbal, vatandaşların yıllarca süren mülkiyet sorununu 2012’de çıkardıkları ve kamuoyunda “2B Yasası” olarak bilinen düzenlemeyle çözüme kavuşturduklarını hatırlattı. Bu kapsamda, 2B kapsamında satışı mümkün 519 bin taşınmazın 10,7 milyar lira bedelle satıldığını ve bunun 7,8 milyar lirasının tahsil edildiğini belirten Ağbal, “728 bin vatandaşımıza tapularını verdik. Böylece 2B arazilerine ilişkin yıllardır çözülemeyen sorunu çözdük ancak bu süreçte bazı vatandaşlarımız süresi içinde başvurusunu yapamadı, bazıları da tanınan sürede ödemesini gerçekleştiremedi. Şimdi bu vatandaşlarımıza yeni bir fırsat sunuyoruz” dedi.

Hazine’ye ait tarım arazileri kullanıcılarına da ek süre geldi

Yaptıkları düzenlemeyle belediye ve mücavir alan sınırları dışındaki Hazine’ye ait tarım arazilerinin de kullanıcılarına satışını sağladıklarını dile getiren Ağbal, bu kapsamda bugüne kadar 41 bin taşınmazın 666 milyon lira bedelle satışının gerçekleştirildiğini kaydetti. Ağbal, bu bedelin 267 milyon lirasının tahsil edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda 50 bin vatandaşımıza tapularını verdik. Burada da yine hak sahibi olup başvurusunu veya ödemesini zamanında yapamayan vatandaşlarımız oldu. Kullanıcısı olup da Hazineye ait tarım arazilerini satın almak isteyen ancak süresi içinde başvuramayanlara 7 Eylül’e kadar başvuru yapma, peşinatını veya taksitlerini zamanında yatıramayanlara da 30 Kasım’a kadar ödeme imkanı getirdik. 2B ve Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışı kapsamında süresi içinde başvurmayan yaklaşık 63 bin kişi, satış bedelini süresinde ödemeyen yaklaşık 52 bin kişi, ikiden fazla taksitini vadesinde ödemeyen yaklaşık 11 bin kişi olmak üzere yaklaşık 126 bin vatandaşımız bu düzenlemeden yararlanacak.”

Sultanbeyli’deki 40 yıllık mülkiyet sorunu da çözümde

Bakan Ağbal, yaptıkları diğer bir düzenlemeyle de İstanbul’un Sultanbeyli ilçesindeki 40 yıllık sorunu çözüme kavuşturduklarını dile getirdi. Bu kapsamda, Sultanbeyli Belediyesine devredilen taşınmazların fiili kullanıcılarına uygun bedelle satılacağını aktaran Ağbal, şunları kaydetti: “Yaptığımız düzenlemeyle Sultanbeyli ilçemizdeki 200 bin vatandaşımızın mülkiyet sorunu çözülmüş olacak. Bakanlığımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yürütülen trampalar sonucunda 2,8 milyon metrekarelik alan Hazine adına tescil edildi ve Sultanbeyli Belediyesine devredildi. Bu taşınmazlar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce belirlenecek fiili kullanıcılarına, daha önce bölgede satılan 2B taşınmazlarının satış bedeli dikkate alınarak belirlenecek bedel üzerinden yine 2B Kanunu’ndaki satış ve ödeme kolaylıklarıyla Sultanbeyli Belediyesi tarafından satılacak. Yapılacak uygulama sonucunda 20 bin taşınmazın ve bu taşınmazlar üzerindeki yaklaşık 60 bin bağımsız bölümün fiili kullanıcılarına satılmasını öngörüyoruz.”

2B arazileri orman köylüsü dışındakilere satılamıyor

Orman kadastro komisyonlarınca Hazine adına orman sınırları dışına çıkartılan yerler, bu Kanun kapsamında değerlendirilmek üzere Maliye Bakanlığının tasarrufuna geçiyor. Anayasanın 169. ve 170. maddelerinde açıkça belirtildiği üzere 2B arazileri, orman köylüsü dışındaki 3. kişilere satılamıyor. 2/B arazi tapusu almaya hak kazanmak için, satın alınmak istenen araziyi 31 Aralık 2011 tarihinden önce kullanıyor olmak ve belirtilen süre içerisinde yetkili mercilere başvurmak gerekiyor. Hak sahipleri, arazi için idarenin belirlediği satış bedeline itiraz edemiyor ve bunu dava konusu yapamıyor.

Hazine’ye ait tarım arazileri kimlere satılabiliyor?

6292 sayılı Kanunun 12. maddesine göre; Hazine’ye ait tarım arazileri ve bu araziler üzerindeki tarımsal amaçlı yapılar ile sürekli ikamet edilen konutlar, kullanım şartı aranmaksızın hissedarlarına, 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla en az 3 yıldan beri taşınmazı kiralamış olan ve halen kira sözleşmesi devam eden kiracılarına, yine 31 Aralık 2011 tarihi itibarıyla en az 3 yıldan beri tarımsal amaçlı kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği idarece belirlenen kullanıcılarına doğrudan satılabiliyor.

Maliye Bakanlığı’nın satışa sunduğu Hazine’ye ait tarım arazilerinin satışının yapılabilmesi için; belediye ve mücavir alan sınırları dışında olması gerekiyor. Kamu hizmetine ayrılmamış veya bu amaçla kullanılmayan arazi olmalı. Belediye ve mücavir alan sınırları dışında kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları planlarda tarımsal amaca ayrılan arazi olması, deniz kıyı kenar çizgisine 5 kilometre uzaklıkta, tabi ve suni göl kıyı kenar çizgisine 500 metre uzaklıkta olması gerekiyor. Ayrıca, içme suyu amaçlı barajların mutlak ve kısa mesafeli koruma alanları dışında kalan, özel kanunlar kapsamında değerlendirilmesi gerekmeyen, kadastrosu yapılmış olan tarım arazileri satılacak.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.