Gelişmekte olan bir inşaat sektörü, yalnızca inşaat yapım sürelerini ve maliyetlerini azaltmakla kalmayıp bazı ülkelerdeki dezavantajlı durumlar için de konut sorununu çözen yeni sistemler geliştiriyor. Eski zamanlardan süregelen inşaat teknikleri ve bu tekniklerden yola çıkarak, ulusal şirketler daha az malzeme kullanan ve daha fazla yapısal gücü ve daha fazla konforu olan yeni inşaat modelleri önererek uluslararası pazarlara yöneliyorlar. Ayrıca, her türlü inşaat ihtiyacına uyarlanabilir akıllı malzemeler sunmaktadırlar.

Üretim daha çok depremden etkilenmeyen bölgeler için kullanılmaktadır. Ülkemizde ise yığma yapıların yerini alabilir.

Bu yeni endüstri atılımının bir parçası olarak, Armados Omega ve mimar Jorge Capistrán’dan Juan Manuel Reyes, inşaat süresini neredeyse yarı yarıya azaltan yeni ve düşük maliyetli bir inşaat sistemi geliştirdi. Bu teknik ile sadece tekli modül blokları ve harç kullanarak yapının tamamlanması sağlanmaktadır.

Armed Omega tarafından geliştirilen Block ARMO, 2015 yılının sonlarında, Juan Manuel Reyes’in “Meksika’nın toplanmasına daha fazla katkıda bulunmak için yeni inşaat sistemleri sağlamak olduğunu” söyleyerek Meksika Bilim ve Teknoloji Konseyi’nin resmi basın açıklamasında giriş yapmıştı.

Taş bloklar için üretim süreci, geri dönüştürülmüş malzemeler ve düşük su tüketimine odaklı üretim yöntemlerini kullanıyor. Geliştirici ekip, farklı ölçeklerde ve farklı ihtiyaçlar için yeni bir kendini geliştirme sistemi piyasaya sürmekle ilgileniyorlar.

2009 yılında, Sosyal Kalkınma Bakanlığı (SEDESOL) tarafından geliştirilen bir proje için uygulamaya geçiren yenilikçi sistemin patentini alan Jorge Capistran, Puebla ve Sierra Negra’da 300’den fazla ev inşa etti.

Juan Manuel Reyes, “Sistem kendinden destekli altı adet kendinden montajlı parçadan oluşuyor. Her 80 santimetrede bir donatı yerleştiriliyor, özel bir temele gerek kalmadan boruları ve kabloları sorunsuz bir şekilde monte edebileceğiniz bir yapı oluşturuyor. ” açıklamasında bulundu.

Adeta bir legoya benzeyen bu özel montaj fikri, montaj işlemini zorlaştıran veya yüksek bina maliyeti üreten kapsamlı eğitim veya yan bina sistemlerinin artık gerekli olmadığına ilişkindir.

Juan Manuel Reyes, “Bu inşaat yöntemi, çalışanlara yardımcı oluyor çünkü sistemi uygulamak için kapsamlı bir eğitime ihtiyaçları yok” açıklamasında bulundu.

Meksika’da bulunan bu firma, Cholula, Puebla’daki bir üretim tesisiyle, Meksika’da inşaat sektörüne ve konutlara önemli katkılar sağlamak amacıyla ürünü çeşitlendiren ve parçaların içindeki çeşitli yüzeyler, renkler ve dokularla dekoratif öğeler olarak işlev gören yeni parçalar oluşturmaya devam ediyor.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.