Eyfel Kulesi, Paris'teki en yüksek bina olan, 324 metrelik yeni eklenen antenle birlikte yüksekliğe sahip olan ve kabaca 81 kattan oluşan bir yapıya sahip olan tanınmış bir binadır! Ama Eyfel Kulesi'ni inşa etmenin ne kadar sürdüğünü hiç merak ettiniz mi?

0
2110

Düzenleyen : İnş Müh. Ahmet ŞEN
Eyfel Kulesi, Paris’teki en yüksek bina olan, 324 metrelik yeni eklenen antenle birlikte yüksekliğe sahip olan ve kabaca 81 kattan oluşan bir yapıya sahip olan tanınmış bir binadır! Ama Eyfel Kulesi’ni inşa etmenin ne kadar sürdüğünü hiç merak ettiniz mi? Bu inşaat cevaplarıyla ilgili birçok ilginç cevabı bulalım.

Bu şaşırtıcı inşaat 1889’da inşa edilmiş ve şaşırtıcı bir hikayeye sahip. 1889’da Paris’te düzenlenen Dünya Sergisi, Fransız Devrimi’nin yüzüncü yıldönümünü anmak için yapıldı. Bu olay için yerel yönetime sergi için kemer girişi olarak özel bir geçici yapı icat etmesi ve kurması talimatı verildi.

Komite, Eiffel’in projesini seçti, ancak fikir onun değil, iki çalışanı – Maurice Kahlen ve Emil Nude. Böyle bir karmaşık yapının iki yıl içinde montajı sadece Eiffel’in özel yapım yöntemleri nedeniyle mümkün oldu.

Eyfel Kulesi’nin yapım maliyeti ne kadar?

Büyük kule zarafetini vurgulamak ve yerel halkın tüm geleneksel zevklerini karşılamak için mimar Stefan Sovestr tasarım ve sanatsal görünümü üzerinde çalışmaya karar verdi. Baza desteklerinin taşla kaplanmasını, ilk katın platformunu büyük kemerlerle bağlamayı ve ana sergi girişi haline getirmeyi teklif etti. Kule tepesinde yuvarlak bir konfigürasyon vermeye karar verdi ve dekorasyon için çok fazla cins elementi kullandı.

Eyfel, kulenin yapım maliyetinin yaklaşık% 25’ini oluşturan 1,5 milyon altın frankı nakit hibe ödemesi ile verildi. Toplam inşaat bütçesi 7,8 milyon frank olarak gerçekleşti.

Eyfel Kulesi’ni inşa etmek ne kadar sürdü?

Kulenin yapımı toplamda 2 yılı aşmış 26 ayda tamamlanabilmiştir. 3000 işçi onbinlerce demir parçayı perçinleyerek 1889 yılında yapıyı bitirebilmişlerdir. Yapıldığı dönemde iş güvenliği için geliştirilmiş sistemler olmamasına ve benzer işlerde birçok can kaybı yaşanmasına rağmen Eiffel Kulesi’nin yapımında hiç işçi ölmemiştir. Ayrıca kulenin toplam maliyeti Gustave Eiffel’in hesaplarından bir hayli yüksek çıksa da kule henüz resmi olarak açılmamasına rağmen gelen ziyaretçilerden dolayı masraflarının neredeyse tamamını karşılamıştır.Başlarda kulenin 20 yılın ardından sökülüp, kaldırılması planlanmışsa da hem Paris için sembolik bir hal almasından hem de yüksekliğinden dolayı okyanus ötesi iletişimi kolaylaştırdığından 1909 yılının ardından da sökülmemiş aksine düzenli olarak bakımı yapılarak günümüze kadar getirilmiştir. Kulenin ilk rengi kırmızı-kahve arası kiremit rengine benzer bir renk olmasına rağmen zamanla kullanılan boyalardan dolayı bugünkü bronz rengini almıştır. Ayrıca yapım aşamasında her şey yolunda gitmemiş özellikle Paris’in sanatçı çevreleri kulenin yapımına karşı çıkmış, durdurulması için imza kampanyaları başlatmıştır. Günümüzde dahi özellikle Fransız yazarların bir kısmı Eyfel Kulesi’nin yalnızca çirkin bir demir yığını olduğunu, şehri güzelleştirmek bir yana Paris silüetini bozduğunu savunmaktadır.

Eyfel Kulesi’ni inşa etmek için ne kadar çelik kullanılmış?


Metalik yapı ağırlığı 7300 tondur (bütün ağırlık 10.100 ton). Zemin kat, piramidal bir şekle sahiptir ve 57.63 metre yükseklikte birleştirilen dört sütunla oluşturulmuştur; İlk platform olan kemerli tonoz kare bir şekle sahiptir. Bu platform, 2d platformu olan birleştirilebilir tonozlu 4 sütun olarak oluşturulan ikinci piramit ile yükselir. 2d platformunda yükselen ve giderek daha yakın bir piramit çizen dört sütun iç içe geçerek, kare şeklindeki üçüncü bir platformu taşıyan muazzam bir piramit şeklindeki kuleyi oluşturuyor. Kulede 1792 basamaklı merdivenler var.

Kule bugün nasıl görünüyor?


1. platformda restoran salonları var. 2d platformunda, kaldırma için yağ kapları ve şık bir cam galeride bir restoran bulunmaktadır. 3d platformda astronomik ve meteorolojik gözlemevi ve fiziksel bir ofis bulunur. Işık sinyali 6 mil mesafede görülebilir!Özel tarihi boyunca, kulenin rengi birkaç kez değişti – sarı renkten kırmızımsı kahverengiye kadar. Geçtiğimiz on yıl boyunca “kahverengi-Eyfel” olarak adlandırılan, doğal bronz tonlarına yakın resmi patentli gölgede boyanmıştır.Bazı tahminleri gösterdiği gibi, bu harika inşaat, açılışından bu yana inanılmaz miktarda 200.000.000 kişi tarafından zaten ziyaret edildi! Tüm dünyada en çok turist çeken yer haline geliyor!Kule yaratıcısı genellikle onun yaratılışından bahsetmek için kullandı: “Kulem için kıskançlık hissi duymalıyım. Sonunda benden çok daha ünlü”. Gustave Eiffel’in altın kaplamalı büstü, “Eyfel: 1832 – 1923” isimli sıradan bir yazıtla kuzey kulesi “bacağı” nda yer almaktadır.

Kule hakkında bilinmesi gereken ilginç gerçekler

Bu inşaat hakkında hiçbir fikre sahip olamayacağınız 10 şaşırtıcı gerçek var ve bazıları sizi kesinlikle şaşırtabilir.

  1. Kule inşaatı iki yıl, iki ay, beş gün boyunca gerekli. Bu gerçekten rekor bir zamandır. İnşaat 1889 yılında resmi olarak tamamlandı (31 Mart).
  2. Sadece yirmi yıldır ayakta durması bekleniyordu. Gustave Eiffel, Fransız Devrimi’nin 100. yıldönümünün onuruna inşa etmeye karar verdi.
  3. Bu inşaat her zaman kahverengi değildi. 1889’da sarı gölgede yeniden kullanılmış ve 1961’de kahverengimsi kırmızı tonla boyanmıştır.
  4. 1920’lerin sonlarında ve 1930’ların başında, Citroen için ödenen üç tarafı olan dev bir pano olarak hizmet ediyordu. Başka hiçbir marka bu yapıyı hiç bir tanıtım aracı olarak kullanmamıştır.
  5. Aslında, Fransızlar bundan nefret ediyordu.O zamanlar, mimarlar ve bilim adamlarından oluşan bir ekip, korkunç ve işe yaramaz olarak algılanan kule inşaatı hakkında protesto edici bir belge imzaladı.
  6. 1914 yılında I. Dünya Savaşı’nda Marne Savaşı sırasında inşaatın önemli bir rol oynadığı, kule tepesinden birkaç önemli sinyal gönderildiği ve ön cepheye Fransız birliklerinin gönderildiği önemli bir rol oynadı.
  7. 1889’da, Fransız Le Figaro gazetesi, 2. katta bir baskı sahili kurdu.
  8. Eyfel Kulesi sıkıştırılmıştır. Bu gerçekten doğru! Geçen kış yapılan ölçümler, 6 inç daha kısa olduğunu göstermiştir.
  9. Her yıl yaklaşık yedi milyon ziyaretçi çekiyor. Her zamanki giriş ücretini ödeyen tüm dünyayı gezen çok sayıda gezgin alan gerçek bir anıt.
  10. Her gece inşaat beş dakika boyunca harika altın parlayan ışıklar ile kaplıdır. Gösteriyi izlemek için en iyi nokta Trocadero meydanı.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.