AutoCAD Arayüzünü Klasik “Classic” Olarak Ayarlama

Yeni sürüm AutoCad programlarında bulunmayan klasik menü yapımını içermektedir.

11
46454
autocad klasik

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Autocad klasik kullanan arkadaşlar için yeni versiyonlarda klasik menü oluşturma işlemlerini anlatacağım ..

Biliyorsunuz ki 2009 yılı ve sonrasında çıkan AutoCad sürümleri kullanıcı arayüzü ön tanımlı olarak “Ribbon” görünümlü olarak yüklenmeye başladı.

Bu yeni görünüm kullanılabilirliği geliştirme amaçlı tasarlanmıştı. Fakat birçok AutoCAD kullanıcısı hala bu yeni görünüme alışamadı ve yabancılar da bu yeni görünümü hem kullanışsız buldukları hem de bu yeni görünümün sistem kaynaklarını önceki sürümlere göre daha fazla kullanmasından dolayı AutoCAD’i hala eski klasik “classic” görünümü ile kullanıyor.

Sizlere bu makalemde 8 adımda AutoCad 2021 dahil kullanıcı arayüzünü klasik görünüme nasıl çeviririz onu göstereceğim.

 

 • İlk adımda komut satırına “RIBBONCLOSE” komutunu girerek “Ribbon” menüsünü kapatıyoruz.

autocad classic

autocad classic

 • Daha sonrasında “Customize Quick Access Toolbar” kısmından “Show Menu Bar” seçeneği ile menü barını aktifleştiriyoruz.
 • showmenubar

autocad classic

 • Bu kısımda ise “Tools” menüsünden “Toolbars” sekmesinden AutoCadseçeneğinde bulunan kullanacağınız menüleri aktifleştirebilirsiniz.

Not: Görselde aktif edilen menüler komutları daha aktif kullandığım için sadece “Layers, Properties, Styles, Draw Order” olarak seçilmiştir.

autocad classic

 • Yukarıda belirttiğimiz menülerin geldiğini kırmızı ile gösterilen alanlardan anlayabiliriz.

 • Son olarak “Workspace” kısmında bulunan “Save Current As” seçeneği ile tanımladığımız arayüzü kaydedebiliriz.

 • Ben bu arayüzü “KLASİK” olarak adlandırdım.autocad klasik
 • Yeşil kısımda görüldüğü üzere kaydettiğim “KLASİK” adlı menü gözükmektedir. Dilediğiniz zamanda eski haline veya klasik hale getirebilirsiniz.

Aklınıza takılan soru ve istekleriniz için yorum kısmına cevap yazabilirsiniz.

Ayrıca Autocad Klasik ayarlarının bulunduğu profili buradan indirebilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz profili herhangi bir Autocad sayfası açtıktan sonra sağ tık options profiles kısmından import ederek aktifleştirebilirsiniz.

Not: Videoyu 1080p olarak izlemenizi öneririm.

Hazırlayan;  İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaport @ismaileness

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Kaynakİsmail Enes ERDEĞER
Önceki İçerikBaretlerde Renk Standartları ve Teknik Özellikleri
Sonraki İçerik0
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden, 2016 yılında ise Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2010 yılından itibaren mesleki becerilerini geliştirmek için çalışma hayatına başladı ve eğitim hayatı boyunca çalışmaya devam etti. Bir süre mimari uygulama projeleri çizdi ve DGS yaptıktan sonra mühendislik alanına yöneldi. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yerine getirdi. Bu görevi boyunca, yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Vatani görevinden sonra prekast imalatlar üzerine çalışan öncü bir şirkette göreve başladı. Bu şirket kapsamında ilk olarak, Türk Akımı Projesindeki tüm prekast imalatların üretilmesinde, 1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde prekast döşeme imalatlarının üretilmesinde, Kale Projesinde görev aldı. Aynı şirkette çalışma hayatına devam etmekte ve insaport.com'da yönetici olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes E-posta: ismailenes.erdeger@insaport.com / ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

11 YORUMLAR

  • Barış bey merhaba,
   Normalde Autocad güncellemeleri “https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/downloads” adresinde Autodesk tarafından paylaşılmakta.
   Bu adreste aşağıda bulunan Templates kısmından “https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/downloads/caas/downloads/content/autocad-2019-templates.html?v=2019” Autocad 2019 arayüzünü kendi sisteminize göre indirip bu temayı kullanmanız mümkün. Kastınız eğer Autocad sürüm güncellemesi ise biraz beklemeniz gerekebilir, zira Mac için henüz bir güncelleme gelmedi diye biliyorum. Araştırıp size dönüş sağlayacağım. İyi günlerde kalın.

 1. Teşekkür ederim. Uzun zamandir merak ediyordum. Yeni versiyonda klasik görüntüye dönüştürebilir miyiz diye. Çok işime yarayacak sağolun.

 2. Merhaba, Autocad 2021 for Mac kullanıcısıyım ve klasik arayüze ulaşamıyorum, öğrenciyim ve klasik arayüze alıştım, lütfen yardımcı olur musunuz

 3. merhaba, autocad 2021 classic yapmak istiyorum, ribbonclose yapıp show menubar yaptıktan sonra tools menu çıkmıyor, sadece file,window ve help çıkıyor. ne yapmam lazım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.