Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Autocad klasik kullanan arkadaşlar için yeni versiyonlarda klasik menü oluşturma işlemlerini anlatacağım ..

Biliyorsunuz ki 2009 yılı ve sonrasında çıkan AutoCad sürümleri kullanıcı arayüzü ön tanımlı olarak “Ribbon” görünümlü olarak yüklenmeye başladı.

Bu yeni görünüm kullanılabilirliği geliştirme amaçlı tasarlanmıştı. Fakat birçok AutoCAD kullanıcısı hala bu yeni görünüme alışamadı ve yabancılar da bu yeni görünümü hem kullanışsız buldukları hem de bu yeni görünümün sistem kaynaklarını önceki sürümlere göre daha fazla kullanmasından dolayı AutoCAD’i hala eski klasik “classic” görünümü ile kullanıyor.

Sizlere bu makalemde 8 adımda AutoCad 2020 dahil kullanıcı arayüzünü klasik görünüme nasıl çeviririz onu göstereceğim.

 

 • İlk adımda komut satırına “RIBBONCLOSE” komutunu girerek “Ribbon” menüsünü kapatıyoruz.

autocad classic

autocad classic

 • Daha sonrasında “Customize Quick Access Toolbar” kısmından “Show Menu Bar” seçeneği ile menü barını aktifleştiriyoruz.

autocad classic

 • Bu kısımda ise “Tools” menüsünden “Toolbars” sekmesinden AutoCadseçeneğinde bulunan kullanacağınız menüleri aktifleştirebilirsiniz.

Not: Görselde aktif edilen menüler komutları daha aktif kullandığım için sadece “Layers, Properties, Styles, Draw Order” olarak seçilmiştir.

autocad classic

 • Yukarıda belirttiğimiz menülerin geldiğini kırmızı ile gösterilen alanlardan anlayabiliriz.

 • Son olarak “Workspace” kısmında bulunan “Save Current As” seçeneği ile tanımladığımız arayüzü kaydedebiliriz.

 • Ben bu arayüzü “KLASİK” olarak adlandırdım.autocad klasik
 • Yeşil kısımda görüldüğü üzere kaydettiğim “KLASİK” adlı menü gözükmektedir. Dilediğiniz zamanda eski haline veya klasik hale getirebilirsiniz.

Aklınıza takılan soru ve istekleriniz için yorum kısmına cevap yazabilirsiniz.

Not: Videoyu 1080p olarak izlemenizi öneririm.

Hazırlayan;  İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER

www.ismailenes.com / www.ensmuhendislik.com

@insaport @ismaileness

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Kaynakİsmail Enes ERDEĞER
Önceki İçerikKentsel Dönüşüm Yasası Başbakanlıkta!
Sonraki İçerikTurizm Çalışanlarına TOKİ !
İnş. Müh. İsmail Enes ERDEĞER
1989 yılında Ankara'da doğdu. 2010 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu ilk yıl Ankara'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren bir firmada 2 yıl görev aldı. 2016 yılında Dikey Geçiş Sınavı ile hak kazandığı Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Eğitimini alırken aynı zamanda Isparta'da mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren firmalarda görev aldı. Aynı zamanda AÖF İktisat Fakültesi son sınıfta öğrenciliğini sürdürmektedir. Mezun olduktan sonra Isparta'da İnşaat Mühendisi olarak bir firmada görev aldı. Vatani görevini Jandarma İstihkam İnşaat Grup Komutanlığın’da İnşaat Mühendisi olarak yüksek güvenlikli kalekol statik projelerini yeni yönetmelik ve şartlara göre tekrar çizerek, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay' da Kalekol inşaatlarına başlanılmasında katkı sağladı. Şuan Türk Akımı projesinde görev almakta ve insaport.com'da yazar editör olarak görev almaktadır. Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ismailenes Twitter: https://mobile.twitter.com/ismailenes Facebook: https://www.facebook.com/ismaileness Instagram: https://www.instagram.com/ismaileness E-posta: ismailenes@gmail.com / iee@hotmail.com.tr

Yaklaşan Etkinlik2 YORUMLAR

  • Barış bey merhaba,
   Normalde Autocad güncellemeleri “https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/downloads” adresinde Autodesk tarafından paylaşılmakta.
   Bu adreste aşağıda bulunan Templates kısmından “https://knowledge.autodesk.com/support/autocad/downloads/caas/downloads/content/autocad-2019-templates.html?v=2019” Autocad 2019 arayüzünü kendi sisteminize göre indirip bu temayı kullanmanız mümkün. Kastınız eğer Autocad sürüm güncellemesi ise biraz beklemeniz gerekebilir, zira Mac için henüz bir güncelleme gelmedi diye biliyorum. Araştırıp size dönüş sağlayacağım. İyi günlerde kalın.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.