0
664

Cumhurbaşkanı’ nın ” Çılgın Proje” olarak nitelendirdiği Kanal İstanbul Projesi, nasıl ortaya çıktı, ne amaca hizmet edilmek için inşaa edilmek isteniyor, ekonomik boyutları nelerdir, ekolojik açıdan nelere sebep olacaktır?
Marmara ve Karadeniz’ i birbirine bağlama fikri ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman Dönemi’ nde Karadeniz’i Sakarya Nehri’nden Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi’ne bağlama fikri olarak ortaya atıldı. Amaç kereste taşımak ve askeri işlevler yönünden kullanmaktı. Savaşlar nedeniyle tarihin tozlu sayfalarına kaldırıldı.
1994 yılında ise Bülent Ecevit’ in seçim vaadlerinden biri olarak kamuoyuna sunuluyor ” İstanbul Kanalı Projesi”. Ecevit, ikinci bir boğaz işlevi görecek kanalın iki ağzına limanlar kurulabileceğini ve serbest bölgeler oluşturabileceğini kaydetmişti. Slayt ve video görüntüleriyle projeyi tanıtan Ecevit, kanalın ise yap-işlet-devret yöntemiyle yapılabileceğini, finansmanın dış kredilerle sağlanabileceğini anlatmıştı.
Ve yıllar sonra dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan 2011 yılında ” Çılgın Proje” olarak Kanal İstanbul Projesi’ ni duyurdu.
Erdoğan: ” Bu proje çok boyutlu bir projedir. Aynı zamanda enerji, ulaştırma, bayındırlık, eğitim, istihdam projesidir. Bu proje bir şehircilik projesi, aile projesi, konut projesidir. En önemlisi de bu proje bir çevre projesidir. İstanbul’u ve çevresini, tabiatı, denizi, su kaynaklarını, yeşili, hayvan ve bitki yaşamını koruma projesidir.”Diyerek projeyi kısmen tanımladı o zamanlar.
2018 yılı gelip çattı, projenin güzergahı belirlendi. Projenin detayları açıklandı. 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul projesinin üzerinde 6 köprü inşa edilip, en fazla 6 katlı binalarda 500 bin kişilik nüfusa göre plan yapılması kararlaştırıldı. Köprü ve nüfus sayısı düşürüldü. Toplam maliyeti ise 50 milyar dolar olarak hesaplandı. Büyük kısmı yurtdışından kredi destekleriyle inşaa edileceği söyleniyor.
Öteyandan Başbakan ve Cumhurbaşkanı gemi trafiğini rahatlatmak için yapılacağını ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi açısından da bir sakıncası olmadığını söylüyor.
Nüfusu düşürdük diyorlar. hayal bir şehir projesiyle görücüye çıkacak bu projenin basına sızdırılmış ilk planlarını inceledim tipik TOKİ planları…
Yahuu sen 50 milyar dolarlık projesin! Bana göre ihanet edilmiş şehrin telafi edilmiş, Türkiye’ nin merkezi İstanbul’ a yakışır şekilde inşaa edilmiş, modern mimariyle tasarlanmak istenen projesisin!!
Kanal’ a sıfır planlanmış konut alanları.. Şehirleşme adına bu kadar büyük bir miktar harcayıp, toplumun birçok kesimini karşına alıpta, projeyi siyasal şehir plancılarına tasarlatmak dehşete düşürücü…
Öteyandan ekolojik boyutu var. Ekolojiyi bozar mı bozmaz mı tartışmaları 7 yıldır sürüyor, çok yıllarda sürecek.. Ekolojiyi çoktan bozduk oysaki, bu projeyle de yangına körükle gideriz… Şu günlerde İstanbul’ da oluşan kentsel ısı adası nedeniyle kar yağışının yağmur şeklinde düştüğü söyleniyor, barajlar şimdiden ibrenin altında. Tam da ekolojik seri katillerin ülkesiyiz, dünyasıyız.
Kanal İstanbul’ un şahsına münhasır zararlarına ise; iklim dengesinini altüst edecek, 3 deniz için ekolojik yıkıma sebep olacak, İstanbul’a su sağlayan su havzalarının ortasından kanal geçirilerek bütün su rejiminin hidrolojisini bozulacak, fay hattına çok yakın planladığı için depremsellik açısından hayati tehlikelere sahip. Proje istanbul’ un, ülkemizin en önemli sulak alanları ve havzası üzerinde planlanıyor. Dünya’ daki trendler ise tahrip edilmiş sulak alan ve havzaların ekolojik restorasyonla yeniden kazanımı.
İklim darmaduman olmuş zaten bir hançer de Çılgın proje vuracak.. Bizde 50 ya da 100 yıl sonra restore ederiz ne olacakki!
Ne de olsa ekoloji ve ekonomide deneyim, ders alma, tecrübe olmaz…

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.