SABIC Suudi Arabistan’da yer alan dünyanın en büyük petrol yan ürünleri üreten ve işleyen şirketlerinden biridir. Merkezi Riyad’da bulunur. Suudi Arabistan hükümeti adına kayıtlı %70’lik hissesiyle kamu şirketi konumundadır. SABIC, 1976 yılında kraliyet kararnamesiyle petrol yan ürünlerini işlemek için kurulmuştur.
PAGEV ise 2014 yılından beri aralarında polimer üreticileri, mamul üreticileri, makina üreticileri ve kalıpçıların sektör temsilcilerinin %88 inin bulunduğu sivil toplum kuruluşudur.

Petrokimya sektörünün öncü firmalarından Sabic’in düzenlediği ve PAGEV’in desteklediği “Fikirden Yeniliğe” yarışması sona erdi. Bu yılki teması “Daha hafif ürünler ve sürdürülebilirlik” olan yarışmada katılımcılardan sürdürülebilir yaşam döngüsü için cam, metal ve diğer malzemeleri termoplastik çözümlere dönüştürmesi istenildi.

Yarışmada Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) İsmail Baha Martı, Haşim Kuran, Adem Can Uşak “Creation of a New Green Technology in Polymer Era”, isimli kimyasal geri dönüşüm konusunda projeleri ile birinci olarak 4.500 dolar değerinde MediaMarkt hediye çekinin sahibi olurken SABIC yenilikçilik merkezlerinden birinde bir haftalık eğitim kazandılar. Proje ile başka şekilde geri kazanımı mümkün olmayacak PET plastik atıklardan katma değeri yüksek yeni kimyasallar ve PET hammaddesi elde edilmesi amaçlanıyor.

3.000 dolar değerinde MediaMarkt hediye çeki ve SABIC Türkiye ofisinde staj olan ikincilik ödülünü Kocaeli Üniversitesi’nden Abdulmounem Alchekh Wis “Biopolymers for packaging applications” isimli sürüdürülebilir ve ekonomik biyoplastik projesi ile kazandı.

Yarışmanın üçüncüsü ODTÜ Üniversitesi’nden Burcu Sarı ise “ABS and Its’ Biocomposites in Soft Tissue Engineering” isimli yumuşak doku üretiminde kullanılan ABS matrisi projesiyle 1.500 dolar değerinde MediaMarkt hediye çekine sahip oldu.

SABIC Türkiye Genel Müdürü Fahad Al-Harthi ödül töreninde, “ SABIC olarak sürdürülebilirlik hedeflerine çok önem verdiklerini ve bu çerçeve de inovasyon ve çevreye duyarlı projesi olan gençleri desteklemekten memnun olduklarını” ifade etti.

Proje destekçisi PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan plastik sektörümüzün daha iyi bir noktaya gelmesi için yenilikçi fikirlere ihtiyacı var. Bugün dünyanın en büyük altıncı, Avrupa’nın en büyük ikinci plastik üreticisi konumunda olan sektörümüz asıl büyümesini yeni teknolojilerle uyumlu, değişen tüketici beklentilerini karşılayabilecek katma değeri yüksek ürünlerle gerçekleştirecek. PAGEV olarak kurulduğumuz günden bu yana sektörün sürdürülebilir büyümesini sağlamak ve yüksek katma değerli ürünlerin üretilmesi ile ihraç fiyatlarını artırmak için bilim, teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge faaliyetlerini destekliyoruz. Bu doğrultuda üyelerimiz arasında bulunan Sabic’in öncülüğünde hayata geçen “Fikirden Yeniliğe” yarışmasının çok anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Jüri üyesi olarak da görev yaptığım yarışmaya katılan gençlerimiz sektörümüzün geleceğinde önemli rol oynayacak. Sadece yarışmayı kazanan değil yarışmaya katılarak fikir üretme noktasında çaba gösteren tüm arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Sabic’e de gençlerimize böyle bir fırsat tanıdığı için teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu yazı https://pagev.org/pagev-in-destekledigi-sabic-fikirden-yenilige-yarismasi-nda-oduller-sahiplerini-buldu adresinde basın duyurusu olarak yer almıştır.

Yeniden düzenleyen İnşaat Mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.